Изследвайте креатинин и албумин поне един път годишно

Д-р Евелина Златанова завършва медицина в Медицинския университет във Варна през 2011 г. и по време на следването си е удостоена със „Златен Хипократ“. Има специалност „Ендокринология и болести на обмяната“. Работи в УМБАЛ „Св. Марина“ и е в екипа на клиниката по ендокринология и болести на обмяната от 2011 г. до днес. От 5 години има практика в кабинета по Ендокринология и болести на обмяната в МЦ „Медикал лайф“.

- Каква е ролята на бъбреците?

- Основната функция на бъбреците е да образуват урина с цел изхвърляне на отпадните продукти от организма. Те поддържат водно-солевия баланс и осъществяват регулация на кръвното налягане. В тях се образува и глюкоза, което е от изключително значение по време на периодите на гладуване. Бъбречната функция е от ключово значение за осигуряване на стабилна среда в организма.

- Какво представлява диабетната нефропатия?

- Диабетната нефропатия представлява влошаване на бъбречната функция, причинено от увреждане на малките кръвоносни съдове в бъбреците. Бъбречното заболяване е много по-често при хора с диабет, отколкото при тези без диабет. Един от трима души с диабет има  бъбречно заболяване.

- Каква е причината хората с диабет да страдат от бъбречно заболяване по-често?

- Диабетната нефропатия се дължи на повишено ниво на кръвната захар за дълъг период от време. Тя може да увреди кръвоносните съдове в  бъбреците. Когато са увредени, те не работят правилно. Нарушава се способността на органа да филтрира. За това съдим по отделените в урината повече белтъци, особено албумин, който не може да се намери в урината на здрави хора. Много хора с диабет развиват и високо кръвно налягане, което също може да увреди бъбреците.

- До какво може да доведе диабетната нефропатия, ако не се лекува?

- С напредване на бъбречното заболяване нарушенията в работата на бъбреците се задълбочават. Бъбреците започват да работят усилено, за да компенсират тези  увреждания. Затова бъбречното заболяване обикновено не предизвиква симптоми, докато почти цялата функция не бъде унищожена. При развитие на краен стадий на бъбречно заболяване - бъбречна недостатъчност, се налага диализно лечение.

- Какви са симптомите?

- Първият симптом често е задържането на течности и подуване на краката и глезените. Други симптоми включват безсъние, лош апетит, болки в стомаха, обща слабост и затруднена концентрация.

- Как пациентите с диабет да разберат, че функцията на бъбреците им намалява?

- В началните стадии на бъбречното заболяване е възможно да няма симптоми. Въпреки това повишени нива на белтък може да се установят при рутинни изследвания на урината, назначени от ендокринолог и нефролог. Необходимо е ежегодно да се прави тест за ранни признаци на увреждане на бъбреците.

- Какви изследвания са необходими?

- Пациентите със захарен диабет трябва редовно да се консултират с лекуващия ги ендокринолог. При диабет тип 1 това се извършва веднъж годишно, когато са изминали поне пет години от поставяне на диагнозата диабет. При болните с диабет тип 2 изследванията трябва да започнат още при установяване на заболяването, защото много често е налице предиабет, при който високата кръвна захар въздейства негативно върху бъбрека години назад.

Златният стандарт за оценка на бъбречната функция включва изследване на 24-часова урина. За да се постави диагнозата, е необходимо да има поне три положителни резултата за 3 до 6 месеца.

Проследяването на кръвната захар и поддържането є в норма са изключително важни за бъбречното здраве. Значение имат също кръвното налягане и теглото. Редица проучвания  доказват, че албуминурията (белтък в урината)  е основен фактор за диабетната нефропатия.

Вторият маркер за оценка на бъбречната функция е изследване на креатинин (кръвен тест). При по-възрастните пациенти проследяването е задължително, независимо дали е открит или не белтък в урината.

- Какво е необходимо да правят хората с диабет, за да поддържат бъбреците си здрави?

- Добрата новина е, че има много неща, които може да се направят, за да се намали рискът от бъбречно заболяване. Контролни прегледи, контрол на кръвната захар, изследване на гликиран хемоглобин, липиди, редовно измерване на кръвното налягане, липса на инфекции, преустановяване на тютюнопушенето.

Данните от проучвания показват, че ранното поставяне на диагноза и назначаването на подходящо лечение от слециалист забавят развитието на диабетната нефропатия.