5 пъти скочили поставените ваксини за седмица

С двойно повече нуждаещи се от лечение в болница започва новата шеста вълна на пандемията от COVID-19, показват данните от националната информационна система на здравното министерство.

130 души са били приети на лечение в болници в седмицата 10-17 юли, докато за предните 7 дни са били 85 души.

Тези числа още не се доближават до рекордите, поставени при предните вълни. В същото време притеснително се наблюдава и двойно увеличение на нуждаещите се от лечение в болница в сравнение с януарския пик на заразата в България.

В момента 2% от заразените с COVID за седемдневен период влизат в болница, докато през януари са били под 1 на сто. От 23 до 30 януари например са приети 468 души, което е 0,76% от всички 61 831 заразени в същия период.

Темпът на нарастване на заразата също се увеличи през уикенда. И в неделя положителните тестове достигнаха 25% от всички направени, което не се бе случвало от края на януари тази година.

“В момента няма натиск върху здравната система”, успокои обаче главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. В понеделник предстои среща на здравните власти с директорите на големите столични болници, с районната здравна инспекция, както и със здравната каса, за да знаят кой какви легла къде може да разгърне, обясни той.

“Идеята е да не достигаме нивата от предишни вълни. Повод за оптимизъм ми дават данните, че двата варианта на омикрон са с бързо и лесно предаване, но с леко протичане. Има тежки случаи, но те са малко на фона на многото засегнати”, обясни още Кунчев пред БНР.

Да не се препълват болници и интензивни отделения, очаква и математикът проф. Николай Витанов. Той обаче прогнозира, че следващата седмица ще има по 2 хил. нови случая всеки ден.

“Не се очаква да достигнем повече от 4500 случая на ден, и то за няколко дни. Това ще е към края на първата седмица на август”, каза още Витанов. След това се очаквало броят на заразените да тръгне надолу.

Въпреки че подвариантът ВА.5 се изкарва по-леко, отсега да започне носенето на маски в градския транспорт и големите магазини, препоръчват вирусолози и имунолози. Макар тази мярка да не е заложена все още от управляващите, специалистите настояват хората да носят предпазни средства. Носенето на маски като противоепидемична мярка е предвидено за етап 1 от общо 5 от Националния оперативен план за справяне с пандемията, който управляващите приеха преди дни.

“Трябва да сме много внимателни с поведението си, програмата на правителството за контрола на пандемията е съвсем правилна, но трябва още отсега да започне носенето на маски в градския транспорт и търговските центрове”, обясни имунологът акад. Богдан Петрунов пред БНТ.

Разрастването на заразата върна и интереса към ваксините срещу COVID. Близо 17 хил. дози са поставени за миналата седмица, което е с 6500 повече от предходната. Макар увеличението на битите ваксини да е около 5 пъти, все още само 30% от населението са ваксинирани.

Всеки, който е в рисковата група, да си постави бустер, съветват медиците. За втория бустер е важно да са минали 4 месеца от първия. За възрастни хора и хора с хронични заболявания е препоръчително да си поставят четвърта доза.

АНГЕЛ КУНЧЕВ
АНГЕЛ КУНЧЕВ
БОГДАН ПЕТРУНОВ
БОГДАН ПЕТРУНОВ