От есента “Модерна” и “Пфайзер” ще пазят едновременно от коронавирус и грип 

Едва две поставени ваксини за уикенда у нас отчете националният информационен портал на фона на новия ръст на коронаинфекциите в много от европейските страни.

Близо всяка 10-а от направените проби в България е положителна, сочат последните данни. Активните случаи са около 60 хил., 92 от тях са от последното денонощие.

Малкото направени тестове

са причина за високия дял положителни - 9% за денонощието, коментира вирусологът Любомира Гломб. Ежедневно се правят около 3 хил. теста, показва справка в сайта на здравното министерство.

По-притеснителното за доц. Гломб е, че процентът ваксинирани българи не може да мине 30. “По този показател сме на срамно ниско ниво. Откакто сме с ваксини, разбрахме, че имунитетът, който те предизвикват, не е дълготраен, но предпазват от тежко протичане, влизане в болница, интензивно отделение и смърт”, обясни тя пред bTV.

10 404 са поставените дози за един месец от 20 май до 20 юни у нас, показват данните на здравното министерство. Желаещите да се имунизират намаляват с всеки месец. Сега се поставят между 300 и 500 дози, за разлика от миналия месец, когато битите ваксини бяха по 600-700 на ден.

Тенденцията на спад в имунизирането тръгна в края на януари, но през март все още на ден игла получаваха между 1100 и 1500 души. Големият отлив дойде след обявените намерения и последвалото поетапно падане на всякакви мерки. Все пак тогава през почивните дни имаше до 90 поставени ваксини в цялата страна. Битите едва 2 тази неделя са антирекорд.

От есента ще има бивалентна ваксина срещу COVID-19 и грип, която ще е РНК - хората ще бъдат улеснелни само с една апликация, съобщи доц. Гломб. “Модерна” и “Пфайзер” са в последна фаза на разработване на ваксината.

256 пациенти с COVID се лекуват в болница, от тях 28 са в интензивни отделения. Положителна тенденция е, че броят на починалите намалява. В понеделник бе отчетено денонощие без смъртен случай, а ден по-рано - само 1 жертва. От началото на пандемията загиналите българи след заразяване с COVID-19 са 37 224.

Страните да не се самоуспокояват, защото

рискът от опасни нови варианти

не е изчезнал, предупреди обаче генералният секретар на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус.

Макар броят на установените инфекции и на смъртните случаи да е спаднал с 90%, върховите стойности през януари и ограниченията в много държави да са отменени, схващането, че пандемията е приключила, е погрешно, заяви Гебрейесус на среща на здравните министри от Г-20 в Индонезия. СЗО е силно обезпокоена от факта, че липсва тестване и секвениране, което пречи да се види развитието на вируса, заяви шефът ѝ. Заболяемостта се е повишила за първи път от края на май, показват пък изчисления на информационната агенция ТАСС.

В много европейски държави броят на болните е нараснал рязко.

Във Франция заразените за ден

надхвърлят 50 хил., което не се е случвало от края на април. В Германия ежедневно се регистрират по над 80 хил. случая. В Италия също през последните дни заболяемостта се е удвоила, като леко увеличение се наблюдава в Англия, Белгия, Австрия и други държави.

Днес здравните и финансовите министри от Г-20 ще обсъждат създаването на фонд за финансово посредничество - акумулиране на държавни и частни ресурси, които да подсигурят предотвратяване и реакция на бъдещи пандемии.