Продължаващият недостиг в САЩ хвърли светлина върху проблемите с основната храна за бебета

Бебешките адаптирани млека се превърнаха в топновина в САЩ напоследък, след като затварянето на един от най-големите производствени заводи в страната предизвика сериозен недостиг.

Докато Американската администрация по храните и лекарствата търси нови източници на адаптирано мляко за кърмачета от чужбина, докарва със самолети спешни пратки и търси начини заводът да работи отново, родители с огромни трудности намират сухото мляко, с което да хранят бебетата си.

Ситуацията е шокираща – тя повдига въпроси за това защо нещо толкова важно като адаптираното мляко зависи от работата на един единствен производител в целите САЩ. Много хора се интересуват и какво са правили родителите в миналото, преди огромните компании да направят продукта, превърнал се в живителна сила за толкова много животи.

За съжаление, днешните родители далеч не са първите хора в историята, които трябва да се справят с този проблем. Първата широко предлагана на пазара формула за кърмачета, наречена разтворима храна за бебета на Либих, се появява чак през 60-те години на XIX век, но хората търсят безопасни алтернативи на кърмата от хилядолетия.

В гробовете на малки бебета, датиращи от преди 6000 години, археолози са откривали любопитни малки предмети с форма на рог, за които първоначално се смятало, че са инструменти за пълнене на маслени лампи. Химическите анализи обаче разкриват, че поне някои от тях са пълни не с масло, а с мляко на преживни животни, като крави или овце. Предполага се, че това са съдове за хранене на бебетата, заровени с тях.

Родители трудно намират адаптирано мляко в магазините в САЩ.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Родители трудно намират адаптирано мляко в магазините в САЩ. СНИМКА: РОЙТЕРС
Защото грозната истина е, че кърменето не винаги е работело – нито тогава, нито сега. Това е система, еволюирала по грешен начин. Сякаш телата ни са решили, че всичко, което убива по-малко от 50% от участващите хора, е достатъчно добро, за да продължи да съществува. Телата на някои жени просто не произвеждат достатъчно мляко, за да изхранват детето. Някои бебета пък се раждат неспособни да засучат правилно гърдата, отбелязва Би Би Си.

Преди съвременната медицина бебетата умирали много често по най-различни причини.

Спасението идва от формулата на Либих, изобретена от немски химик. Тя съдържала краве мляко, малцово и пшенично брашно и калиев бикарбонат. Около 20 години по-късно, през 1883 г., на пазара вече имало 27 различни храни за кърмачета. Ранен анализ установява, че кравето мляко има повече протеини и по-малко въглехидрати от човешкото, така че много адаптирани млека са насочени към разреждане на кравето мляко и коригирането му в хранително отношение, така че да прилича повече на кърмата.

В началото на 20-ти век лекари дори сами правили адаптирано мляко за бебета, използвайки мляко, вода и захар. Съотношението било 56 грама мляко, 3 грама захар и 84 грама вода на килограм телесно тегло на бебето на ден. 

Днес недостигът на бебешка формула накара някои отчаяни родители в САЩ да търсят стари рецепти, за да направят своя собствена формула. Експертите обаче съветват да не го правят, тъй като домашно приготвените заместители могат да бъдат опасни и да доведат до животозастрашаващи инфекции или недохранване.

Палети с адаптирано мляко за кърмачета се изпращат от Европа за САЩ в авиобаза Рамщайн.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Палети с адаптирано мляко за кърмачета се изпращат от Европа за САЩ в авиобаза Рамщайн. СНИМКА: РОЙТЕРС
Балансът на въглехидрати и протеини далеч не е единствената разлика между кърмата и ранните версии на адаптираното мляко. Малко по малко, през миналия век, диетолози, лекари и изследователи променят състава на патентованите формули в търсене на начини да ги направят по-близки до кърмата. Първото, което липсвало било витамини. Добавено било масло от черен дроб на треска и смеси от мазнини от различни източници.

Така адаптираното мляко се превърнало не просто в междинна спирка, а във вид суперхрана, способна да достави на новия живот всички вещества, от които се нуждае.

Изкуствено произведеният продукт за бебета обаче има и редица недостатъци. Такъв се прояви в Китай преди няколко години, когато бе разкрито, че производителите на адаптирано мляко съзнателно фалшифицирали продукта с меламин, който уврежда бъбреците на бебетата, за да намалят разходите. Предимствата на масовото производство на храни със стандартизирано и контролирано качество, в случая се омаловажава и от уязвимостта на системата за доставки, какъвто е случаят в САЩ в момента .