31-годишна медицинска сестра в Испания се е заразила 2 пъти с коронавирус за 20 дни. Това е най-краткият до момента срок между две инфекции, посочват учените и прогнозират, че всеки човек през живота си ще се зарази поне 2 пъти с коронавирус, съобщава Би Би Си.

Резултатите от изследванията на жената са били представени на конгрес по клинична микробиология в Лисабон. Първият й положителен тест бил получен малко преди Рождество през декември 2021 г. Тя нямала никакви симптоми тъй като била напълно ваксинирана, а последната й ваксина била направена 12 дни преди заразяването. Като медицински работник обаче периодично трябвало да се подлага на тест и така станало ясно, че е заразена. Изолирала се за 10 дни и се върнала на работа, като станало ясно, че вече не е болна. 20 дни по-късно обаче започнала да кашля, вдигнала температура и се чувствала отпаднала, затова си направила нов тест и той отново се оказал положителен. След направените изследвания се изяснило, че испанката е пипнала два различни варианта на вируса: Делта в края на декември и Омикрон през януари. Д-р Джема Ресио, която провела изследванията, посочила в изказването си пред конгреса, че случаят показва способността на Омикрон да преодолява имунитета, създаден както от предишно преболедуване с друг щам, така и в резултат на ваксиниране.

Лекарката предупреждава, че хората, преболедували коронавирус не могат да се смятат за напълно защитени, дори и когато са ваксинирани. Но тя и колегите й са убедени, че предишни заразявания с други варианти, както и имунизацията предпазват от тежко развитие на болестта и от хоспитализация. Според д-р Ресио случаят показва, че периодичното тестване продължава да е много важно, тъй като мониторинга на повторните инфекции при преболедували или ваксинирани ще помогне за разпознаването на нови варианти, които заобикалят имунитета.

Според проф. Пол Хантър от университета в Източна Англия нови вълни на заразяване ще продължи да има, особено през зимата, и те ще се случват независимо от това дали има нови мутации, или не. „За щастие има доказателства, че имунитетът към тежките форми е по-силен от имунитета към заразяване, така че макар повторните боледувания да продължават още години наред, с течение на времето ще виждаме все по-малко тежки и смъртни случаи“, казва британският професор.