Мнозина в края на зимата и през пролетта (март, април, май) се оплакват от отмаляване, променливо настроение, чувство за умора, отпадналост, сънливост, намалена умствена и физическа работоспособност, склонност към кръвоизливи от носа и венците, намалена противоустойчивост към болести и др. Тези симптоми се дължат на недостатъчно и предимно еднообразно хранене през зимата с храни, бедни на витамини А, В, С, и на неприродосъобразен живот, т.е. кожата не се излага на открито, не се диша чист въздух и др.
За да се предпази човек от това състояние, е необходимо в края на зимата да се ядат повече зеленчуци (картофи, моркови, кромид лук, ряпа, гулия, кисело зеле, доматено и пиперково пюре) и плодове (лимони, ябълки, портокали, мандарини и др.). Много полезен е шипковият мармалад. Необходимо е често да се проветряват спалните и работните помещения. Всяка седмица да се правят разходки по няколко часа или да се излиза в планината.
Лечението, което препоръчва народната медицина, е:
I. Сутрин 20 минути преди закуска да се пие следната смес: сокът от една глава настъргана целина, върху която е изцеден сокът на 1 лимон и са поръсени 2 суп. лъжици пудра захар. Кисне захлупено цяла нащ и на сутринта се изстисква през тензух или тънка кърпа.
II. Десет минути преди обяда и вечерята и 2 часа след ядене (сутрин, обед и вечер) да се пие по 75 мл (за деца наполовина) отвара от:
Бъзов цвят 100 г
Бреза - лист 50 г
Коприва - лист 50 г
Трънка - цвят 50 г
От сместа се вземат 2 суп. лъжици, запарват се с 500 мл кипяща вода и захлупено ври 5 минути. Като изстине, се прецежда. Пие се с мед и лимон на вкус.
Много полезни са пресните пролетни зеленчуци (коприва, лапад, киселец, спанак, зелен лук, марули, чесън, магданоз и др.) Да се ядат салати от млад спанак, глухарче (радика) и марули. Прясно сирене или кисело мляко със зелен чесън е превъзходна храна за премахване на пролетната умора. След закуска, обяд и вечеря да се пие по 50 мл "домашно вино" от прясно изцеден сок от моркови, червено цвекло и ябълки по равни части.
Вместо вода да се пие запарка от шипки. Вземат се 30 шипки, счукани на каша, изсипват се върху 600 мл вряща вода и като клокне 3 пъти, се снема от огъня. Като изстине, се прецежда през тензух или тънка кърпа и се пие подсладено с мед и лимон на вкус.
III. Вечер преди лягане се прави разтривка на гръбначния стълб от долу на горе с памуче, натопено в камфоров спирт (1-2 пъти), последвано от коремен компрес, натопен в хладка вода и оцет наполовина. Отгоре се поставят хартия и вълнен пояс. На малкия мозък (на тила) да се сложи торбичка със сурови настъргани картофи, полети с 50 мл прясно мляко. Киснат 30 минути, изстискват се и се поръсват с царевично брашно преди поставянето. Отгоре се слага шапка и така се спи.
IV. Сутрин да се направи сух четков масаж на тялото 3-5 минути, последван от фрикция с хладка вода на корема, подмишниците и половите органи, сухо изтриване, обличане и 10 дълбоки вдишвания през носа и толкова бавни издишвания през устата.
Коментари