При хроничен ринофарингит:

I. Сутрин, обед и вечер 30 минути преди ядене да се взема боров сироп. Вземат се 50 г борови връхчета и 10 г седефче. Врят в 1,5 л вода на тих огън 30 мин и като изстине, се прецежда през тънка кърпа. Към получената отвара се добавя 750 г захар и на тих огън ври още 20 мин, за да се сгъсти като сироп от сладко.

II. Двадесет минути след горното (сутрин, обед и вечер) да се пие по 75 мл отвара от равни количества:

Бяла ружа

Бъзов цвят

Медуница

Мащерка

Мента - пиперита

Живовлек - широколистен

Иглика

Подбел

Риган

Сладко коренче

От горната билкова смес, предварително много добре разбъркана, се вземат 2 суп. лъжици, 1/2 ч. лъжичка анасон - семе и 1-2 суп. лъжици чист пчелен мед. Запарват се с 500 мл вряща вода. На тих огън ври 10 мин и като изстине, се прецежда.

III. Вместо вода да се пие отвара от шипка (25 шипки, разрязани на две и счукани на каша, се запарват с 500 мл вряща вода. Като клокне 3 пъти, се снема от огъня и като изстине, се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване).

IV. Два часа след ядене (сутрин, обед и вечер) да се взема по 1 супена лъжица смес от: 500 г чист пчелен мед, предварително врял на водна баня 10 мин, добре разбъркан със сока на три лимона.

V. Вечер преди лягане да се правят следните процедури: 10-минутна парна баня на главата с отвара от лайка (2 с.л. в 500 мл вряща вода кипят 5 минути), засилена с по 1 суп. лъжица чист пчелен мед и сода бикарбонат; или инхалация или вдишване на парата, образувана от кипенето на 150 мл вода с 1 ч. лъжичка сода бикарбонат.

След това се прави промивка на носа с детска толумбичка или спринцовка с топла (37С) отвара от бял равнец и лайка (по 1/2 с.л. от двете се запарва с 250 мл кипяща вода, ври на тих огън 5 минути и като изстине, се прецежда); или с разтвор от солена вода (на 200 мл вода се слага 1/3 ч. лъжичка морска сол); или с физиологичен разтвор (от аптеката). След промивката във всяка ноздра се слагат по 1-2 капки току-що изстискан сок от суров кромид лук с чист зехтин по равни части.

По време на лечението и особено през зимните месеци да се носи през нощта т.нар. жилетка, ушита от тънко хасе на 4 джоба (от ключицата до ребрата) с хоризонтални тегели, широки 1 см, напълнени със смес от: готварска сол и рафинирана сяра на прах (с телесна температура) в пропорция 5 с.л. сол, 1 с.л. сяра. Поставя се на голо и отгоре се облича фланелка. През летните месеци да се носи само при необходимост.

Локални средства при ринофарингит

Вечер преди лягане да се правят следните процедури: 10-минутна парна баня на главата с отвара от лайка (2 с.л. в 500 мл вряща вода кипят 5 минути), засилена с по 1 суп. лъжица чист пчелен мед и сода бикарбонат; или инхалация или вдишване на парата, образувана от кипенето на 150 мл вода с 1 ч. лъжичка сода бикарбонат, последвано от сухо изтриване на лицето и гореща баня на краката с горната отвара - обща продължителност 5 минути.

На носа се налага питка от квас, засилена с 2-3 сухи сини сливи, смачкани без костилките и залепени така, че изцяло да се покрива носът от отвора му и отстрани до отворите на очите и мястото на страничния синус. Отгоре да се залепи парче вестник. Държи се цяла нощ или поне 2-3 часа.

Добавки:

1. При чести ангини е желателно да се прави изтриване на сливиците (през устата) - от бузата към гръкляна с добре измит пръст, увит в чиста марля, натопена в сока на суров кромид; или в нишадър на прах, след което да се прави гаргара с разтвор от сода бикарбонат (200 мл вода и 1/4 ч.л. сода); или със солен разтвор (200 мл преварена вода и 1 ч.л. сол); или с 200 мл чай от лайка, засилен с 1/4 ч. лъжичка нишадър.

2. Ако често се боледува от синузит и гнойни сливици, тогава във всяка ноздра да се капва по 1 капка бадемово масло от аптеката и на челото и сливиците му да се слагат торбички, напълнени с топла лапа от 30 г ориз със 7-9 сини сливи, смачкани без костилките, и 1 с.л. ленено семе. Сместа ври в 150 г прясно мляко, за да стане гъста лапа като тесто. Гърлото се бинтова. На носа се залепва същата лапа, увита в марличка. Отгоре се слагат вестник и лек бинт и така се спи.

Сутрин още с отварянето на очите се прави самовнушение с формулата "Всеки ден във всяко отношение все по-добре и по-добре ми става и в най-скоро време ще оздравея напълно". Казва се бързо, шепнешком и волево 20 пъти, последвано от лек и сух масаж на сливиците, направен с двата палеца от под ушите до под брадата 15 пъти и в обратна посока също 15 пъти. Същият масаж може да се прави и вечер преди заспиване. След това да се направят 10-20 дълбоки вдишвания през носа с толкова бавни издишвания през устата.

Технология на дишането:

а) вдишва се дълбоко, бавно и силно през ноздрите, като се опитва да се вдишва колкото е възможно по-продължително време;

б) задръжка на дишането 5-10 секунди;

в) издишване на въздуха много силно, с едно движение се изкарва навън целият въздух през широко отворена уста във вид на буквата О за издишване;

г/ след това се прави едно обикновено дишане за успокояване на белите дробове. За предпочитане е да не се правят повече от 10 вдишвания и издишвания сутрин, обед и вечер преди ядене, редувайки ги с обикновено дишане и издишане за успокояване на белите дробове.

Накрая да се смърка с носа по малко чай от лайка с 2-3 капки розова вода или да се правят същите промивки, дадени за вечерта.