При суха себорея се наблюдава обилно трицветно лющене на окосмената част.
Лечение: Още в първата вечер на лечението трябва да се премахнат коричките, ако ги има. Това става, като се намазват добре с чист зехтин или като се натопи фланелено парче и се сложи на болното място. Оставя се да престои цяла нощ. На сутринта коричките сами ще се повдигнат. След това мястото да се измие с топъл чай от лайка или с топла отвара от житни трици. След като се изсуши измитото място, да се напудри с нишесте. Следва:
т. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене да се взема по 1 с.л. сироп от борови връхчета. Вземат се 100 г връхчета в 1 литър вода ври на тих огън 15 мин, след това се прибавят 500 г мед или захар и 1 лимон разрязан на 4 части с корите, но без семките. Ври още 15 мин. Като изстине, се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване. Държи се на студено, за дза не вкисне.
II. Десет минути след сместа (сутрин, обед и вечер) да се пие по 75 мл отвара от равни количества:
Агримония
Борови връхчета
Бяла черница - лист
Росопас
Спирея
Синя тинтява
Цикория - лист
Хмел - шишарки
От горната билкова смес се вземат 2 с.л., запарват се с 500 мл кипяща вада, ври захлупено 15 мин и като изстине, се прецежда. Пие се подсладено с мед и лимон.
ттт. Вместо вода да се пие отвара от: бял равнец, лайка и касис - лист, по 50 г от всяка. От тази билкова смес се вземат 2 суп. лъжици, запарват се с 500 мл кипяща вода и на тих огън ври 5 минути. Като изстине, се прецежда.
тV. Два часа след ядене (сутрин, обед и вечер) да се взема по 1 суп. лъжица от едно от дадените по-долу средства:
1. Смес от: 500 г чист пчелен мед, добре разбъркан с 15 г рафинирана сяра на прах;
2. По 1 драже витамин А и с него по 1 суп. лъжица сироп от зелени орехчета (с неоформени ядки в тях). Вземат се 40 орехчета, големи колкото лешник, в два литра вода на тих огън врят 30 мин, след което се прибавят по 500 г чист пчелен мед и ситна захар и ври още 10 мин. При пиенето на сиропа с него да се изяжда по 1 зелено орехче от врялите.
V. Вечер преди лягане да се правят следните процедури: понеделник и вторник - парна баня на главата с отвара от орехови листа (6 листа или 2 с.л. се запарват с 600 мл кипяща вода, ври захлупено 10 мин и се използва), с продължителност 5-10 мин. На щитовидната жлеза (гушата) да се поставя торбичка от тензух, напълнена с пресен селски хлебен квас (забъркан преди 4 часа), засилен на върха на ножа с нишадър на прах.
На главата да се поставя "шапка"от тънко хасе, ушита на тегели от по 1 см широки, така че да покрива главата изцяло от веждите до тила, напълнена със суха топла готварска сол (37С); или с "шапка", ушита без тегели, напълнена с топла (35С) лапа от печена хума, стрита на прах и разбъркана с малко топла вода и оцет наполовина, за да стане гъста като тесто. Отгоре се слагат вестник и вълнена шапка и така се спи. В сряда - изтриване (фрикция) корените на косата с настойка от: зелен столетник (агава американа) и аптекарски спирт 25 градуса.
Буркан от 1 литър се напълва до половината с кашата от зеления столетник (от този, който няма бели и жълти ивици, защото тези листа са отровни. Листата трябва да бъдат чисто зелени.). Останалата част на буркана се допълва със спирт. След това на главата се поставя лека памучна шапка.
В четвъртък и петък главата да се измие с топла вода и хума (бяла глина). Самото измиване става с хума, предварително опечена, за да получи цвета на гипс. След това се стрива на прах и с топъл разтвор от вода и оцет по равни части се замесва да стане рядка каша, с която се сапунисва косата. Изплаква се с топла вода и се изтрива до сухо.
При липса на хума измиването на главата да става с катранен сапун. Докато косата е още силно влажна, корените й да се натрият с пръсти, натопени в смес от рафинирана сяра, засилена с 1/2 ч.л. морска сол. Да се пазят очите, защото сярата може да ги възпали. След това главата да се завърже със суха хавлиена кърпа и така стои само 1 час и нито минута повече. Накрая главата да се изплакне с топъл разтвор от сода бикарбонат (на 1 литъл вода, 1 суп. лъжица сода), изтрива се със сух пешкир и така се спи. В събота да се направи даденото за сряда, но без коремен компрес.
Допълнения:
1. При желание да се засили растежът на косата, вечер преди заспиване корените да се масажират с пръсти, натопени в следната отвара:
1 литър чист винен оцет
50 г корени от коприва
25 г корени от репей
20 г стари орехови черупки
15 г лавандула
10 г корени от българска чемерика
Цялата горна смес ври на водна баня и на тих огън 50 минути, след това се прибавя по 1 суп. лъжица борови игли, лайка и мащерка и по 5 зелени листа от бръшлян и закум (леандро). Ври още 15 мин и веднага се прецежда през тънка кърпа.
При желание корените на косата може да се натриват всяка сутрин.
2. За по-бързо оздравяване към описаното миене на главата за четвъртък и петък да се добави следното. След изплакване на главата със содов разтвор, тя да се измие повторно с катранен или серен сапун. След това да се изплакне с отвара от дъбови листа и смрадлика (по 3 с.л. от двете в 1 литър вода врят 10 мин, като изстине, се прецежда).
Косата да се изсуши добре, след което да се обвие със суха кърпа и така да се спи; или да се спи с "шапка", ушита от две парчета тензух, така че да покрива главата изцяло от тила до челото, напълнена с гъсто тесто, приготвено от сурова хума, добре разбъркана с приятно топла вода и оцет по равни части с дебелина около 0,5 см. Отгоре се поставя друга шапка според сезона и така се спи.
Коментари