I. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене да се взема по 1 зърно колкото царевично смес от: 50 г боров катран - от аптеката, (измит в 9 води, като всяка чаша вода се изсипва, след като разбърканият катран се утаи на дъното), 10 г нишадър на прах и 5 г рафинирана сяра. Горните продукти се разбъркват в чист съд и се прибавя малко кафе от фий (уров), за да стане сместа гъста като тесто. От него се правят зърна, овалват се в царевично брашно, за да не се слепват помежду си, нареждат се в подходяща кутия и се съхраняват на сухо.

Забележка: При набавянето на катрана да се подчертае, че е за вътрешна употреба, за да не се вземе индустриален, който е течен и е вреден за здравето.

II. Едновременно със зърната (сутрин, обед и вечер) да се пие по 75 мл отвара от:

Глухарче - лист и корен 60 г

Агримония 30 г

Бял равнец 30 г

Върбинка 30 г

Коприва 30 г

Живовлек - широколистен 30 г

Жълт кантарион 30 г

Червен кантарион 30 г

Маточина 30 г

Мента - пиперита 30 г

Пелин 30 г

Полски хвощ 30 г

От горната билкова смес се вземат 3 с.л. и по 1/2 ч.л. анасон - семе, червена хвойна - зърна, и дилянка - корен, запарват се с 600 мл кипяща вода, ври захлупено 10 мин и като изстине, се прецежда. Пие се подсладено с мед и лимон.

III. Диета: Храната да е слабо солена (до 20 г сол дневно, включително и тази в хляба), умерено подкиселена с лимон или чист винен оцет и добре сдъвкана (всеки залък да се дъвче до пълното му втечняване). Храната да е разнообразна и качествена. Например: първи ден - 100 г хляб, 300 г прясно или кисело мляко, 100 г прясно масло, 100 г картофи, 1-2 яйца, 50 г прясно несолено сирене, 200 г ябълки или други плодове или зеленчуци, зеленчукови ястия и прясна риба (ако болният има силно желание за нея). Винаги да бъде варена. Забраняват се сушени плодове, бобови растения, зелени орехи, какао, шоколад, кафе, хайвер.

На закуска да се пие по 150 мл овесено мляко (1 с.л. овесени ядки от вечер се запарват с 200 мл кипяща вода, кисне захлупено цяла нощ и на сутринта се прецежда). Подслажда се с мед или захар и се яде с леко препечен хляб или сухар. Да не се яде свинско, овнешко, говеждо и консервирани меса и риби.

Преди обед и вечеря като предястие да се яде по 1 глава кромид лук, опечен като ябълка, но без захар, и да се яде без хляб. На обед заедно с другата храна (винаги придружена от салата според сезона с чист винен оцет и зехтин по вкус) да се яде по 100 г прясно месо от агне, теле, пиле или прясна риба.

Безмесна вечеря: кисело мляко с 1-2 с.л. сурова настъргана целина или толкова смлени орехови ядки, зеленчукови и тестени ястия и компоти с препечен хляб. След обед и вечеря да се взема по 1 ч.л. смес от: ленено брашно, пудра захар и изгорен до черно картоф - по 50 г от всяко, и 20 г рафинирана сяра на прах. След това да се пие по 1 кафена чашка смес от: 1 ч. лъжичка болус алба (бяла пръст) - от аптеката, разтворена с малко плодов сок и малко мед и лимон на вкус.

IV. Вместо вода: Ако дадените отварки не са достатъчни, да се пие отвара от ечемик - зърна (2 суп. лъжици се запарват с 500 мл кипяща вода, врят 15 мин и като изстине, се прецежда). При желание може да се подслади с мед и лимон.

V. Два часа след ядене (сутрин, обед и вечер) да се взема по 1 ч.л. сироп от борови връхчета. Варят се 100 г връхчета в 1 л вода на тих огън 15 мин, след това се прибавят 500 г мед или захар и 1 лимон разрязан на 4 части с корите, но без семките. Ври още 15 мин и като изстине, се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване. Държи се на студено, за да не вкисне.

VI. Десет минути след сиропа (сутрин, обед и вечер) да се пие по 75 мл отвара от равни количества:

Босилек

Борови връхчета

Лавандула

Леонорус

Орех - лист

Росопас

Спирея

Леска - лист

Живовлек - широколистен

От горната билкова смес се вземат 2 с.л. и по 1 ч.л. ленено семе (леко запечено, за да не желира отварата) и кафе от фий (уров), запарват се с 500 мл кипяща вода, ври захлупено 20 мин и като изстине, се прецежда. Пие се подсладено с мед и лимон.

VII. Вечер преди лягане да се правят следните процедури: измиване на засегнатите места с отвара от: смрадлика, водно пиперче и лайка (по 1 с.л. от трите в 300 мл вряща вода се запарват и врят още 5 минути); или гореща баня на засегнатите места (42С - 10-20 мин) с отвара от: орехови листа, водно пиперче и смрадлика. Вземат се по 3 с.л. от всяка, запарват се с 1 л кипяща вода, врят 10 мин, след което се сваля от огъня и се добавят по 1 суп. лъжици оцет и морска сол, 1/3 суп. лъжица салицил и 1/3 ч. лъжичка натриев бензоат. С една и съща отвара могат да се правят бани 10 вечери поред.

След това засегнатите места се налагат с торбичка от тензух, напълнена с топла лапа от печена хума, стрита на прах и забъркана с топла отвара от: смралдлика (2 суп. лъжици се запарват с 400 мл кипяща вода, ври 10 мин и като изстине, се прецежда); или напълнена със сварено и изтискано водно пиперче (вари се с малко вода 5 минути и се прецежда); или засегнатите места се намазват с един от следните домашни мехлеми:

1. Домашен мехлем от чист боров катран - 50 г, добре разбъркан с 50 г прясна несолена свинска мас;

2. Смес от 100 г глицерин и 1 г салицил на прах (от аптеката);

VIII. Сутрин засегнатите места се измиват с хладка отвара от: смрадлика, водно пиперче и лайка (по 1 с.л. от трите се запарва с 500 мл кипяща вода, ври 5 минути и като изстине, се прецежда). Следва изтриване на същите места с лимонов сок или сок от зелен столетник (акава американа), размесен с равни части чист медицински спирт (95 градуса) или чиста ракия. След това засегнатите места да се намажат с един от домашните мехлеми, дадени за вечерта. След като кожата го попие, други процедури да не се правят и да не се мокрят засегнатите места.