Безсънието много често е признак на нервни и душевни разстройства, преумора, молокръвие, болки в тялото, пренатоварен с храна стомах, лошо храносмилане или други болести, но понякога приема самостоятелно значение. За някои хора са напълно достатъчни 4-5 часа сън, за да се чувстват през останалото време бодри, свежи и работоспособни, но обикновено нужното време за сън е 8 часа. Препоръчително е това да са часовете от 22 до 6 часа.

I. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене да се взема по 1 с.л. смес от: по 200 г лимонов сок и зехтин, 1 г камфор на прах (разтворен с няколко капки аптекарски спирт), по 10 г валерианова тинктура и тинктура от глогов цвят и 1 с.л. канела на прах.

II. Десет минути след сместа и 2 часа след ядене (сутрин, обед и вечер) да се пие по 75 мл отвара от равни количества:

Босилек

Върбинка

Жълт кантарион

Иглика

Жълта комунига

Лайка

Лавандула

Маточина

Мента - пиперита

Невен

Риган

Страшниче

Хмел - шишарки

Цариче

От горната билкова смес се вземат 2 с.л. и се запарват с 500 мл кипяща вода. На тих огън ври 20 минути и като изстине, се прецежда.

III. Диета:

1. За предпочитане е вегетарианската храна, млечно-растителна с повече плодове и зеленчуци.

2. Храната да е слабо солена, умерено подкиселена с лимон или чист винен оцет и добре сдъвкана.

3. Да се избягват кафето и руският чай.

4. На сутрешна закуска да се пие по 1 чаша 100-150 мл отвара от: 1 глава кромид лук, разрязана на 4 части и сварена в 500 мл прясно мляко. След сваряването се прецежда през цедка. Подслажда се с мед или захар и се яде с парче препечен хляб.

5. Преди обед и вечеря да се яде по 1-2 глави кромид лук, опечен като ябълка, но без захар, и да се яде без хляб.

6. Храната да се поръсва с малко прах от мащерка.

7. След обед и вечеря да се взема по 1/2 ч.л. прах от овъглен картоф, разбъркан с 1 ч. лъжичка бъзов мармалад. Много полезно за нервната система е да се взема по 1 ч. лъжичка от следната смес: 250 г тиквено семе, обелено и опечено, се смачква на каша, която се засилва с 1-2 суп. лъжици пресен селски хлебен квас (забъркан преди 4 часа), 1 пълна с.л. мед, 1 ч.л. шипково брашно и 2 дражета витамин В1. Държи се на студено място, за да не вкисне. При пиенето сместа да се разрежда с малко плодов сок или вода, за да стане гъсто и сладко като боза.

8. Никога да не се преяжда.

9. Преди лягане е добре да се яде по 1-2 ябълки. До леглото си през нощта болният да оставя чаша прясно мляко и колкото пъти се събуди през нощта, толкова пъти да отпие по 1-2 глътки.

10. Вместо вода да се пие отвара от: лайка - цвят, и шипка - плод, (2 с.л. лайка и 25 шипки, счукани в дървен хаван на каша, се запарват с 500 мл кипяща вода и като клокне 3 пъти се снема от огъня, а като изстине, се прецежда през тънка кърпа). Пие се подсладено с мед и лимон по вкус.

IV. Два часа след ядене (сутрин, обед и вечер) да взема по 1 бучка захар с 20 капки от следната смес:

Тинктура валериана симплекс (чиста) 20 г

Тинктура кратеги (от глогови листа) 20 г

Вода от горчиви бадеми 15 г

Камфор на прах 1 г

Олио мента (ментови капки) 10 капки

V. Лятно време от 10 до 12 часа и от 15 до 17 часа болният може да използва енергията на зелените дървета, като за целта си избере здраво и хубаво неплодно дърво (дъб, бук, габър и др.) и облегнат с гърба си добре на него, с лице обърнато към слънцето, прави най-малко 20-30 дълбоки вдишвания през носа и толкова бавни издишвания през устата с формулата "Сила, живот, здраве, младост и красота".

Едновременно с дишанията той трябва да почувства прилив на сила от дървото, което непрекъснато тегли за себе си енергия от земята и по закона на скачените съдове я предава на болния. Седенето до дървото може да продължи, докато е приятно на пациента, като от време на време си повтаря казаните вдишвания и издишвания с формулата или без нея. След това е добре да направи босо ходене по тревата и поливане на цялото тяло с хладка слънчева вода; или да направи морска или речна баня с 5-минутно плуване. Обикновените слънчеви бани не се препоръчват.

Допълнения:

1. Вечер да се ляга най-късно в 22 часа и сутрин да се става в 6 часа. Да не се спи след обед.

2. Денят да се прекара плозотворно в работа (умствена или физическа), без пренатоварване, защото голямата умора също води до безсъние, както и безделието.

3. Вечер да се употребява лека, лесносмилаема и безмесна храна.

4. След като се легне, не трябва да се мисли, че не може да се заспи, а да се ползва самовнушението, което почти винаги дава резултати.

5. Много полезни са разходките на чист въздух поне по 2 часа дневно, ежеседмични екскурзии в планината, спане на отворен прозорец, дихателни упражнения, които да се правят 2-3 пъти дневно, и др.

6. Да не се вземат средства, които възбуждат нервната система, няколко часа преди заспиване като алкохол, тютюн, кафе, силен чай и др. такива.

7. Да не се чете и да не се гледа телевизия продължително вечер, да не се водят тежки и дълги разговори и дискусии, които допълнително натоварват.

8. При изтощително и тежко безсъние вечер преди лягане да се правят следните процедури: парен компрес на малкия мозък (на тила) с торбичка, напълнена с търпимо горещ полусварен ечемик (варен само 10 мин, за да може да се използва 2-3 вечери поред) с продължителност 10-20 мин. Следва редуваща баня на краката до под коленете (42С - 30 сек, 20С - 3 сек, 5 пъти), като се започва с горещата и се свършва с хладката вода и потапянето в горещата и хладката вода се счита общо за 1 потапяне.

На гръбнака да се сложи торбичка от тънко хасе, широка 10 см и дълга според дължината на гръбнака, напълнена с пресен селски хлебен квас, засилен с 3-4 с.л. листа от магданоз, попарен, изстискан и ситно нарязан.

Да се взема по 1 ч. лъжичка маков мармалад, приготвен по следния начин: вземат се по 300 г чист пчелен мед и захар и се разтварят в 2 л вода, след което се добавя 200 г семе от бял мак (предварително смляно) и се оставя да се сгъсти като мармалад. По време на варенето да се разбърква често. След като тази доза се вземе, да се почива 15 дни и след това може да се взема по 1 суп. лъжица от следната смес: 1 суп. лъжица чист пчелен мед се разбърква добре с 1 глава червен кромид лук, счукан на ситно.

9. Да се спи на т.нар. войнишка възглавничка (30/40 см), напълнена със следните билки:

Босилек 100 г

Див кестен - цвят 100 г 

Мъжка папрат 100 г

Хмел - шишарки 100 г

Здравец 50 г

Жълта комунига 50 г

Лайка 50 г

Лавандула 50 г

Маточина 50 г

Миризлива лазаркиня

Билките трябва да са дребно нарязани, добре изсушени и разбъркани.