Лечението на захарна болест (диабет) при децата се провежда само от лекар. Народната медицина предлага следното лечение.
I. Сутрин, обед и вечер 20 мин преди ядене детето да изпива наведнъж следната смес: 1 зърно бяла дъвка (сакъз), голямо колкото житно, счукано на ситно, засилено със сока на 1/2 лимон, 5 капки обикновена валерианова тинктура (от аптеката) и 1/4 кафена чашка вода.
II 10 мин след ядене да се изпива 1 чашка от 25-50 г (според възрастта) отварка от индрише (листа), усойче (брунела вулгарис - листа и цвят) - по 100 г, галега (листа и цвят), глухарче (листа и цвят), дива коприва (ламиум, цвят), калина (корени), метличина (цвят), полски хвощ (листа и цвят), перуника (ирис, корени), цикория (цялата билка с корена), червен кантарион (листа и цвят), черница (листа и дръжки) и фасул (сухите шушулки) - по 50 г от всяка. 2 с.л. от тази смес с 1 ч.л. черни боровинки и 10 шипки, разрязани на две, се запарват с 1/2 л вряща вода; вари се 20 мин на тих огън и веднага се прецежда през тънка кърпа.
Забележка. При пиенето всяка чашка да се засилва с 1/4 изравнена ч.л. хума или болус-алба (от аптеката), опечена до бежов цвят и стрита на брашно.
Диета. Тя е от голямо значение, защото умереността в храненето и живота е основно правило, което трябва да ръководи болния. Сутрин на първа закуска да изяжда:
а) 5-10 сурови фъстъка със 100-150 г кисело мляко, поръсено с 1/4 ч.л. сода бикарбонат;
б) да изпива 1 чаша от 50-100 г айрян или суроватка, в която от вечер е киснало парче от 5-10 г прясна хлебна (козуначна) мая, а сутринта се разбърква и се засилва с по 1/2 ч.л. суха бирена мая (от аптеката), копривено и шипково брашно. Половин час след първата закуска да се направи и втора закуска (по желание). Преди обяд и вечеря като предястие да се изяжда по 1/2 чинийка салата от кълновете на овеса (отгледан във влажен пешкир).
На обяд и вечеря менюто трябва да бъде разнообразно и редовно да се прие-ма по един или два продукта от следните храни: мляко и млечни продукти, месо от млади животни (без свинско и говеждо), птици, прясна риба, варени яйца, ядки, мазнини, зарзавати, в това число и кисело зеле (сурово или готвено) и сезонни плодове, но само кисели и добре измити.
На вечеря, макар и през вечер, да се изяжда 1 чинийка кисело мляко с 1 ч.л. смляно семе от дива коприва. Да се обърне внимание на доброто сдъвкване на храната. След ядене болното да изпива 1 кафена чашка сок от моркови и кисели ябълки по равни части, засилен с 1 изравнена ч.л. бирена мая.
Вместо вода (ако дадените отварки са недостатъчни) да пие или запарка от листа и цвят на бял равнец (1 с.л. и 10 шипки, счукани на кашица, се запарват с 200 г вряща вода; като клокне 3 пъти, се снема от огъня, а като изстине, се прецежда), или отварка от 25 зърна суха бамя (в 500 г вода се варят 30 мин и веднага се прецежда). (На много болни тази отварка силно намалява захарта).
III. Два часа след ядене да се изпива пак 1 чашка отварка (вж. точка II), като всяка чашка се засилва с индийско орехче nа прах на върха на ножа (от аптеката).
IV. Вечер преди лягане при запек (даже еднодневен) - клизма със 150-200 г топла вода, последвана от парен компрес на горната част на корема (от пъпа нагоре) с торбичка, напълнена с търпимо горещ полусварен ечемик, варен 10 мин (за да може да се използва 2- 3 вечери поред), с продължителност от 10 до 20 мин; след него се налага коремът с торбичка от тънко хасе, ушита на три джоба, напълнени две вечери поред с пресен селски хлебен квас (гъсто забъркан 4 часа по-рано), засилен според възрастта на болното с 3-7 с.л. диви кестени, настъргани с кората, и 7-15 сини сливи, смачкани без костилките.
Следващите две вечери поред торбичката се пълни с топла лапа от 100-150 г ориз, сварен с 300-450 г вода, да стане гъст като пилаф, засилен с 10-15 сини сливи, смачкани без костилките, поръсен с 1/4 ч.л. нишадър на прах; едно-временно (и в двата случая) - налагане на панкреаса откъм гърба с торбичка (20/10 см), напълнена със същите лапи, а върху нея се поставят вестник и вълнен пояс; на главата на болното да се постави "шапка", напълнена с пресен селски хлебен квас, засилен с 3-7 с.л. диви кестени, или зелен лист от прясно зеле, леко напръскан от вътрешната страна с малко оцет, а върху нея - вълнена шапка. Държат се цяла нощ или докато много досадят на болното.
Сутрин - бърза фрикция с хладка вода на подмишниците и коремчето, последвана от бързо сухо изтриване, за да не простине детето. През деня да носи на подстомашната жлеза (панкреаса) мушама от хаваджива (20/10 см) с тропосан отгоре тънък найлон, добре набоден с дебела игла, за да диша кожата. Носи се 15 дни от едната и 15 дни от другата страна, след което се заменя с нова.
Важни добавки. 1. Ако болното няма повишена захар в кръвта, може да изяжда дневно по 1-2 ментови бонбончета или по 1 ч.л. чист мед.
2. За намаляване захарта да изяжда на следобедната закуска 1 малка купичка мляко с 1/2 изравнена ч.л. сода бикарбонат и 1-2 ч.л. счукани сурови фъстъци.
3. За намаляване честото уриниране 2 часа след ядене вместо дадените билки да се пие отварка от широколистен живовляк (листа и корени) и обикновена коприва - по 1 с.л. от двете (запарват се с 500 г вряща вода и се варят на тих огън 15 мин; като изстине, се прецежда); преди пиенето всяка чашка се засилва с 1/2 изравнена ч.л. семе от просо, счукано на брашно.
4. Ако в урината се появи ацетон, веднага да се потърси лекарска помощ.
5. Ако болното се е лекувало с инсулин или други лекарства, да не ги спира отведнъж, а в продължение на 1-3 месеца, и то под наблюдение на лекуващия лекар.
6. Ако от това лечение захарта не намалява, а се увеличава, то да се спре и да се премине към лечение само под контрол на лекуващия лекар.
7. По време на лечението да се води редовен живот.
8. Лапите от кваса и ориза може да се използват 2 вечери поред, като квасът втората вечер (преди използването му) се засилва с 1-2 с.л. нов квас за нова ферментация, а оризът само се затопля.
Коментари