Здравето на детето се отразява в неговите свежи, румени бузки и в общото му добро развитие. Румените бузки са признак на здраве и жизненост.

Лошият вид на детето (блед, жълт, зелен и пр.) с право предизвиква грижи у родителите и ги кара да търсят причините. А те често са породени от малокръвие (то дава блед цвят на лицето), нервност (също блед цвят), неправилно хранене (насила със залъгалки, караници, обиди и пр.; такова хранене е много вредно; дори яденето на хляб с чубрица при радостно и весело настроение дава румен цвят на лицето; прекаляването с месна храна, особено свинско месо, луканки, салами, пастърми и др. също не е полезно; най-после при прекаленото хранене с тиква или моркови или сокове от тях получават жълт цвят на лицето и тялото, но щом се вземат наполовина със сок от ябълки, лицето и тялото им става нормално). Признаци. Детето, макар и добре хранено, има блед, жълт или жълто-зелен цвят на лицето.

Лекува се причината. Ако не е известна, тогава общо за засилване на организма:

а) Първите 1-2 вечери поред на детето се прави топла (37С) клизма със 150-500 г (според възрастта) най-добре с чай от лайка, а след това винаги при запек;

б) Всекидневно сутрин - сух масаж на цялото тяло (3-5 мин), последван в топло време от фрикция на гърдите и гърба с хладка вода (26С), а след нея, ако на детето му е хладно, да се сложи за малко време в топлото легло. Преди обяда, ако е лятно време, да му се направи слънчева баня със зелени листа (10-20 мин), последвана от поливане със слънчева вода (огрята на слънце вода) или от кратко къпане в река или море с повече плуване; вечер преди лягане да му се постави коремен компрес, натопен в хладка отварка от трина (държи се цяла нощ), или да му се направи коремна баня (32-26С за 5-10 мин);

в) Най-малко по два часа дневно детето да излиза на разходка, а лятно време да ходи и босо. В стаята му винаги въздухът да е чист (да не се пуши там).

Вътрешно. Да се дава:

а) отварка за пречистване на кръвта (вж. при отварки и други средства за пречистване на кръвта), като се пие сутрин, обед и вечер 10 мин преди ядене по 1 чашка от 25-50 г (според възрастта), или пък да взема всеки 2 часа по 1 лъжичка отварка от пелин (1 с.л. листа се вари 5 мин в 300 г вода);

б) непосредствено след ядене - или 1/4 ч.л. бял прах, или 1-2 ч.л. яйца с лимон като при рахит.

Диета. Лека природосъобразна вегетарианска, млечно-растителна храна с повече зеленчуци (сурови или на пюре), а освен това и колкото се може повече плодове. Общо взето, трябва да се следи детето да не се пристрастява към един вид храна, а да получава от всички видове храни (белтъчини, захари, мазнини) - тестени, овощия, зеленчуци, млечни продукти и др. Разнообразието не само допринася за по-пълното снабдяване на организма с необходимите му хранителни вещества, витамини и минерални соли, но и спомага апетитът на детето да не отслабва. Голямото количество храна няма да даде по-добри резултати, ако не следим тя да бъде разнообразна.

Добре е на такива деца след обяда и вечерята да се дава и по една винена чашка сок от моркови с портокали наполовина, подсладен с мед, или напитките, дадени при малокръвие у децата; от тези напитки децата получават розови бузки. Вместо вода да се пие чай от бял равнец.