Гнойни пъпки (ектима) при деца:

Признаци. У недобре гледани и зле хранени деца (с брашнени храни, месо и др.) се образува обрив от пъпки с различна големина, закръглени, заобиколени с възпален червен кръг, пълни с гной. Тези пъпки при ектимата завяхват и се заменят с черни люспи или се отварят и се превръщат в същински ранички, които оставят белези след оздравяване. Тези пъпки, обикновено малочислени, се появяват предимно по долните крайници. Самите те не са опасни, но са признак за лошото общо състояние на детето.

Лечението се провежда от лекар специалист. Народната медицина препоръчва общо засилване на организма. Първите една-две вечери поред на болното да се направи топла клизма (37С) със 150- 500 г (според възрастта) вода или чай от лайка.

След клизмата, ако детето е на легло, да се направи коремен компрес, натопен в топла отварка от трина (37С за 10 мин); след това пъпките да се измият с чай от лайка или с отварка от трина, леко да се изсушат чрез попиване (не с триене) и да се наложат с чисти марлички, сгънати на 2-3 ката, натопени в топла настойка от чист зехтин (но не и олио), варен с жълт и червен кантарион, по начина, даден за язва на стомаха. Върху натопената марличка да се постави друга суха, а над нея - фланелено парче и да се държи до обяд. Ако детето не е на легло, достатъчно е само да му се измият раничките и след това да се превържат, както е казано вече.

Вечер преди лягане на болното да се направи цяла топла баня (37-38С за 10-15 мин) с отварка от борови клони с иглите, орехова шума и смрадлика. От първата се взема 250 г, а от останалите по 100 г; варят се в 20 л вода 20 мин. Следва сухо увиване за по-добро изпотяване и преобличане в суха пижама. След това се заменя сутрин с 1 цяла топла баня (36С за 10 мин) с отвара от трина или с отвара от дъбови кори (още по-добре, ако се сменят през ден).

На корема се поставя компрес, натопен в топла отвара от трина (35С) или в хладка вода (28С). Раничките да се измиват с хладък чай от лайка или кислородна вода. След заздравяването пъпките да се поръсват с прах от струпейче или с пудрата, дадена за млечна краста, или с болус алба (бяла хума) от аптеката.