Признаци. Постепенно намаляване на зрението до пълно ослепяване.

Предсказание. Заболяването е много тежко.

Лечение. Веднага да се търси лекарска помощ. Народната медицина препоръчва общо засилване на организма.

I. Сутрин, обед и вечер 20 мин преди ядене детето да взема по 1-2 ч.л. (според възрастта) настойка от 3 пресни сурови цели кокоши яйца, предварително измити, поставени в подходящ буркан и залети със сока на 9 лимона, така че да ги покрие с около 1/2 см, след което бурканът се покрива с хартия и се оставя така 3-4 дни, докато, черупките се разтворят. След това се разбъркват с вилица, за да им се извадят ципите; към този сок се прибавя 100 г чист коняк и 250 г небетшекер (лята захар), счукан на ситно. Държи се в светло шише на студено място, за да не вкисне.

II. 10 мин след настойката болното да изпива една малка кафена чашка отварка от eагримония, борови връхчета, градински чай, маточина, очанка и цвят от метличина (синчец) - по 100 г от всяка. Две пълни с.л. от тази смес и 1 с.л. чист мед се заливат с 500 г вряща вода и се варят на тих огън; като изстине, се прецежда.

Диета, както при помътняване на очите, със следната добавка: след обяд и вечеря детето да изпива по една кафена чашка сок от моркови и ябълки по равни части.

Вместо вода (ако дадените отварки са недостатъчни) да пие отварка от 5 ореха - счукани с ядките и черупките, се варят 30 мин в 1 л вода; като изстине, се прецежда през тънка кърпа.

III. Два часа след ядене да се изпива една малка кафена чашка отварка от босилек, риган и оризови люспи по 1 с.л. от трите, запарени с 500 г вряща вода; варят се заедно още 10 мин и като изстине, се прецежда.

IV. Вечер преди лягане, ако детето през деня не е ходило по нужда, да му се направи топла клизма с 200 г вода, последвана в понеделник, вторник, сряда и четвъртък от разтривка на гръбначето 1-2 пъти (от долу на горе, във вид на малки кръгчета) с памуче, натопено в лавандулов спирт.

После гръбнакът се налага с торбичка от тънко хасе, напълнена с топъл (З6С) прeсeн селски хлебен квас, засилен с 6 с.л. диви кестени (настъргани с кората), 3 с.л. листа от магданоз (попарени, нарязани ситно и добре изстискани) и 12 сини сливи, киснали в малко вода, за да набъбнат, смачкани без костилките. На главата се слага "шапка" от хлебен квас, която да минава през челото и слепоочието и да стига до тила, напълнена със същия квас, засилен със 7 с.л. диви кестени.

На коремчето отпред се поставя компрес от две бархетни парчета, натопени в топъл чай от лайка, добре изстискани; над тях се поставя вестник и вълнено поясче; държат се цяла нощ или докато много досадят на болното.

Петък, събота и неделя на детето се прави цяла топла баня (37С за 10 минути) с отварка от едно снопче борови клони; варят се 30 мин в един котел вода, след това се добавят по една двойна шепа орехови листа, здравец и трина и се варят още 10 мин; като изстине до 39С, се прецежда и излива в коритото.

След банята се прави сухо увиване в топла хавлия и 2 одеяла и се слага в топло легло, покрива се с юрганче и се оставя да лежи 2 часа, след което се преоблича в топла нощничка и се оставя да спи спокойно.

V. Сутрин. Изтриване на гръбнака и раменете на болното с памуче, натопено в лавандулов спирт, и поставяне върху раменете и гръбначето му две мушами от хаваджива с ширина 10 см във вид на буквата Т; върху тях се тропосват парчета тънък найлон, добре набодени с дебела игла, за да диша кожата.

Важни добавки. 1. Квасът за гръбнака и главата се използва две вечери поред, като втората вечер се подсилва с 2 лъжици нов квас.

2. Бани с една и съща отварка се правят 3 вечери поред, като третата вечер след привършване на банята болното се намазва с цяло яйцe (разбито добре) и се изплаква с чиста топла вода. Банята винаги да се прави в добре затоплена стая. Да не се позволява отваряне на вратата, за да не се простуди детето.