Ечемикът е цирейче с големина от просено до ечемично зърно, което се появява по свободния ръб на клепачите.
Причини. Замърсяване на клепачите и космените торбички на ресните с гнойни бактерии. В някои случаи той се явява и като признак на обща слабост, например лимфатичните деца са предразположени към ечемици.
Признаци. Явява се в неопределени промеждутъци от време. След пет-шест дни от появата на леко зачервяване се появяват болки и пробиване, като се отделя оскъдно гной и едно малко твърдо топче. Оздравяването настъпва след още десетина дни.
Лечение. Общо за засилване на организма:
а) Първите 1-2 вечери поред на детето да се прави топла клизма (38С);
б) Всекидневно сутрин, обед и вечер да му се правят парни компреси на очите или с топчета от памук, или още по-добре с торбичка, напълнена с попарена лайка. След снемане на компресите ечемикът да се промие с отварка от слез както при триперното гнойно възпаление на очите у новородените;
в) Вечер преди лягане, ако ечемикът още не се е оформил и искаме да се разнесе, да се намаже с топъл разтопен пчелен восък, ако се е оформил, окото да се наложи с възтопла каша (38-39С), приготвена от средата на една филийка бял хляб, сварена с прясно мляко, за да се пробие сама (без да се пипа или стиска с ръка). Същевременно да се постави коремен компрес, натопен в топла отварка от трина (36С) или в хладка вода (30-28С);
г) Щом се появи гнойта, да се измъкне влакното от клепача, където е ечемикът, за да може да изтече;
д) Ако по клепачите има гурели и корички, да се мажат с чисто преварено дървено масло (не олио), за да се размекнат.
Вътрешно. Същото лечение като при катаралното възпаление на лигавата ципа на окото у децата.
Диета. Лека вегетарианска, млечно-растителна храна - мляко, плодови и зеленчукови сокове, овесена, оризена и други каши.
Коментари