Възпаление на костта заедно с костния мозък (остеомиелит) е страдание, което се среща най-често у слаби деца и е с много тежки последици. Най-много заболяват костите на краката и ръцете.
Причини. Причинява се от микроби, които са влезли в кръвта през раничка в устата, гърлото или червата. Понякога може да е усложнение на шарка или скарлатина. Предразполагащи моменти са удари, падания, навехвания и пр.
Признаци. Началото се проявява с разтрисане и висока температура, силни болки в засегнатата кост на крака или на ръката, която скоро се подува, а кожата на това място става тъмночервена. Най-често възпалението почва близо до става и оттам продължава нагоре или надолу. Кожата се пробива и започва да изтича набралата се гнойна материя. Постепенно се ангажира все по-голяма част от костта и цели парчета от нея се отделят и по-късно падат - наричат се секвестри.
Първоначално, понеже болката е близо до ставата, може да се смеси с ревматично заболяване. Болките са толкова нетърпимо силни, че детето пищи и не дава да се мръдне болният крайник. Болките, течението, разтрисанията и температурата продължават със седмици и месеци и изтощават твърде много болното дете, ако не се вземат своевременно мерки от лекар.
Предсказание. Опасността за живота е много голяма, ако не се повика лекар. В началото детето може да загине от инфекция, а по-късно - от голямо изтощение.
Лечението е болнично. Народната медицина прилага общо лечение за засилване на организма. Необходимо е неподвижно лежане, придружено:
I. Сутрин, обед и вечер 20 мин преди ядене болното да взема по 1-2 ч.л. (според възрастта) сироп от алое арборесценс (трионче). Приготвяне: 15-20 зелени листа с обща тежест 200 г без бодлите се смилат на каша; след това се прибавят 1-2 корена от ранилист и по 200 г чист мед и малага или чисто натурално вино; вари се на водна баня; като изстине, се прецежда през тънка кърпа и се държи на студено, за да не вкисне.
II. 10 мин след сиропа да се изпива 25-50 г (според възрастта) отварка от агримония, борови връхчета, исландски лишей, жълт кантарион, жълт равнец, широколистен живовляк (листа), гръцка коприва, орехови листа, спирея и росопас по равни части. Две пълни с.л. от тази смес с 1 ч.л. червена хвойна (зърна) се запарват с 600 г вряща вода и се варят на тих огън 15 мин; като изстине, се прецежда. Пие се подсладена с мед и лимон по вкус.
Диета. Вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове и зеленчуци или обикновена храна без свинско, говеждо, овнешко и консервирани меса и риби. Люто, алкохол и тютюн - не (да не се пие и пуши в стаята на болното). Преди обяд и вечеря като предястие болното да изяжда по 1/2-1 глава печен кромид лук без захар и хляб.
На обяда (винаги придружен от любима салата) може да изяжда и 50-100 г крехко месо - агнешко, телешко, птица или прясна риба.
Безмесна вечеря -кисело мляко с 1-2 ч.л. сурова настъргана целина, зеленчукови и тестени ястия и компоти с малко леко препечен хляб. След обяд и вечеря да взема и по 1-2 ч.л. бъзов мармалад с малко мед.
Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, да пие отварка от бял равнец (2 с.л. равнец с 25 шипки, срязани на две, и 1 с.л. овес (зърна) се запарват с 1 л вряща вода и се варят на тих огън 15 мин, като изстине, се прецежда). Пие се подсладена с мед и лимон по вкус.
III. Два часа след ядене да се взема 1-2 ч.л. настойка от 3 цели пресни яйца, сложени в подходящ буркан, залети със сока на 9 лимона, така че да ги покрият около ? см; захлупени, киснат 3-4 дни, за да се разтворят черупките им. След това с вилица се разбъркват, за да им се извадят ципите, прибавя се 50 г чист коняк и 200 г небетшекер, счукан ситно; държи се на студено, за да не вкисне.
20 мин след настойката да се изпиват 25-50 г отварка от 40 г исландски лишей, 50 г полски хвощ, 75 г бударица, обикновена коприва и пача трева - по 100 г. Две пълни с.л. от тази смес се варят в 500 г вода 10 мин; като изстине, се прецежда. Пие се подсладена с мед и лимон по вкус.
IV. Вечер преди лягане при запек (даже еднодневен) - клизма със 150-500 г топла вода, последвана от налагане на болното място 2 вечери поред с парен компрес с торбичка от тънко хасе (ушита на колело, ако е засегната тазобедрената става) с размери 10/12 см, напълнена с търпимо гореща морска сол, счукана ситно, с продължителност 10-20 мин, след него същото място се налага с торбичка, напълнена с пресен селски топъл (36С) хлебен квас (гъсто забъркан 4 часа по-рано), засилен с 5-10 с.л. (според възрастта) диви кестени, настъргани с корите, 15-30 сини сливи, смачкани без костилките, и 1/2 ч.л. нишадър на прах; над нея се слага вълнена обвивка.
Едновременно с това на гръбнака се прави 1-2 пъти разтривка от долу на горе с кръгови движения с памуче, натопено в камфоров спирт, и коремен компрес от 2 хасени парчета, натопени в хладък чай от бял равнец; на главата се слага "шапка" или от зелен лист от прясно зеле, леко напръскан от вътрешната страна с малко оцет, или със сурови картофи, настъргани и полети с 50 г прясно мляко, киснати 1/2 час и изстискани добре; върху нея се поставя вълнена шапка.
Следващите 2 вечери поред - с топла лапа от печен кромид лук, обелен, нарязан и полуизстискан, засилен със сини сливи, нишадър (както по-горе) и малко леко препечено царевично брашно, и с коремен компрес и "шапка", както предните вечери. Следващите 2 вечери поред торбичката се пълни с топла лапа от 200 г ориз, сварен с 10-20 сини сливи и 1 с.л. ленено семе в 600 г вода, докато стане на тесто; смачква се на каша без костилките и отгоре се слага вълнена обвивка; на гръбнака се прави разтривка с камфоров спирт, а на главата се слага "шапка" от картофи с мляко, както преди. Държат се цяла нощ.
V. Сутрин се прави фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи и сухо изтриване, през деня да се носи на болното място мушама от хаваджива с тропосано отгоре й парче тънък найлон, добре набоден с дебела игла, за да диша кожата. Носи се 10 дни от едната и 10 дни от другата страна.
Неделя - почивка от всичко. Носи се само мушамата от хаваджива и се пият билките.
При менструация парни компреси не се правят.
Важни добавки. 1. При наличие на гнойник в костта всяка сутрин и вечер да се промива с топла отварка от листа и цвят на жълт кантарион (3 с.л. се запарват с 600 г вряща вода и захлупени, се варят; като изстине, се прецежда през тънка кърпа) и след това да се превързва с домашен мехлем за дълбоки гнойни рани. Приготвяне: вземат се стопена зайча мас от див заек - 50 г, чист пчелен восък - 5 г, и бяла дъвка (сакъз) - 1 г, счукана на ситно; вари се във водна баня, докато всичко се стопи добре и стане на мехлем. Намазва се или върху добре измити зелени листа от широколистен живовляк, или върху 3-4 парчета чиста марля (от аптеката), която напълно покрива раната, и леко се бинтова с чист бинт (от аптеката).
2. Докато чувства болки в костта, болният да бъде на легло.
3. Лапите от кваса, кромида и ориза могат да се използват 2 вечери поред, като втората вечер се затоплят и квасът се засилва с 2-3 лъжици нов квас.
4. Лятно време (ако болното може да се изнася) непременно да се правят слънчеви бани със зелени листа на засегнатия крайник с продължителност от 1 до 3 часа, последвани от фрикция или поливане на цялото тяло с хладка слънчева вода или от компресите (както по-горе).
Коментари