Как да добием навици за природосъобразен живот? Първата задача е да започнете деня разумно, т.е. весело пробуждане - весел ден.
1. Щом се събудите, протегнете се 2-3 минути в леглото, и то колкото е възможно по-силно и по-правилно: лежейки по гръб с добре изтеглени крака и ръце, без възглавница, със сила изтегляйте краката си към стъпалата, а главата - в обратна посока, и ръцете също напред, като че ли се стремите да станете по-дълъг. Това изтегляне е полезно за здравето, подпомага изправянето на гръбначния стълб и предпазва от т.нар. дискова херния.
2. Седнете в леглото и наведете напред главата си. Завъртете я по веднъж наляво и надясно и пак напред. Това повторете 3-7 пъти. Ще почувствате как жилите ви ще изпращят и как тези движения ще ви освежат.
3. С краката си повдигнете завивките и ги отхвърлете встрани, за да можете да изпънете краката си върху облегалката на леглото. От това положение изправете краката си направо към тавана и ги раздрусайте няколко секунди.
4. Ако сте сами в стаята, отворете прозореца и се полюбувайте за 1-3 минути на природата.
5. Изпийте чаша топла вода (37С), по-добре с парче лимон; ако имате спаднал или нервен стомах, изпийте 1 кафена чашка студена вода (20С). Това силно ще ви ободри.
6. Смръкнете с ноздрите си малко солена вода: 1 ч.л. морска сол, разтворена в 1/2 литър вода. По този начин ще можете да дишате свободно през целия ден с двете си ноздри.
7. Раздвижете тялото си (за 10 минути) с физически упражнения, последвани от сух четков масаж, 7-10 дълбоки вдишвания с бавни издишвания и фрикции на цялото тяло със стайна вода. След това бързо се облечете и измийте.
8. Запейте с пълен глас някоя весела песен и през целия ден ще имате добро настроение.
II. Втората задача е да култивирате в себе си добри обноски. Така всички работи на човека вървят по-гладко. Добрите обноски значат зачитане на другите.
III. Третата задача е да се откажете от тютюна, ракията, виното, кафето, късната вечеря и лягане, преяждането, недоспиването, безполезните тревоги, завистта и егоизма.
IV. Четвъртата задача е съзнателно да се борите с отрицателните чувства (страх, омраза, завист и пр.) и упорито да засилвате положителните си чувства (честност, човеколюбие и пр.), като за целта най-разумно използвате силата на самовнушението.
За да бъдете пък дълго време млади, научете се да отглеждате положителни чувства: доброта, доброжелателство, човеколюбие, скромност, доверие, веселост, радост, оптимизъм, ентусиазъм, идеал, истина.
Тези чувства са спирачка на отрицателните чувства, на страха.
Положителните чувства, напротив, са извор на естествена, жизнена възбуда и на постоянна радост. Те поддържат - не изхабяват, не тровят, а пречистват, спомагат за правилната функция на органите.
Положителните чувства запазват свежестта, младостта и младежкия жар дори и в напреднала възраст. Както човек чисти земята от плевелите, които задушават полезните треви, така трябва да чисти и съзнанието си от отрицателните чувства.
На старите хора ще препоръчаме - подражавайте на младите. Живейте с настоящето, вместо да стоите в ъгъла край печката и да се ровите в миналото. Избягвайте всичко, което би ви дало старчески вид. Особено избягвайте дългите размишления върху миналото. След това не пренебрегвайте тоалета и държането си. Не се изоставяйте.
Коментари