Плачливостта е симптом, от който никой не е застрахован. Той се получава при различни ситуации. В едни е разбираем за всички, изводим от конкретни събития в живота. В други случаи няма никаква връзка с действителността и сякаш е безпричинен. Ето някои от най-важните причини, поради които ни избива на плач.

Емоционална преумора

Понякога емоционалното изтощение е по-тежко от физическото. Тук значение има интензивността на чувствата и продължителността от време, през която сме ги изпитвали. Не е задължително това да са били само отрицателни емоции. Внезапните радости, приливите на щастие също могат да бъдат изморителни. Някои хора понасят подобна умора по-трудно, отколкото други. При тях липсва или не е достатъчно усъвършенствана способността за "фина настройка" на емоционалния отговор. Подобни проблеми могат да се преодолеят посредством психотерапия.

Депресивно разстройство

Униполарната депресия е психично разстройство, което протича на пристъпи, с преобладаващо тъжно, потиснато настроение, загуба на апетит, сън, самоуважение, лоши мисли, усещане за безполезност, безизходица, необоснована вина. Засегнатите от него често ги избива на плач. Изключително важно е да се потърси помощ от психиатър, колкото може по-бързо. Лечението е с антидепресанти, психотерапия. При нелекувани депресии е възможно да се стигне до посягане на живота. Тогава по спешност може да се прилага и електро-конвулсивна терапия, която е животоспасяващо средство в такива случаи. Много често проблемът започва с неутешима плачливост, на която никой не обръща достатъчно внимание.

Други разстройства

Освен униполярната депресия плачливостта е възможно да се получи и при други депресивни разстройства. Сред тях са т.нар. биполярна депресия. При нея за разлика от униполярното депресивно разстройство потиснатостта се редува със състояния на приповдигнатост, ускорен мисловен процес, раздразнителност, идеи за повишени, понякога до нелепост, възможности. Много е важна правилната диагноза и преценка на психиатъра, защото в определени моменти едното и другото депресивно разстройство могат да си приличат, но антидепресантите влошават биполярната депресия, а са животоспасяващи при униполярната.

Изменения, свързани с възрастта

При напреднала възраст настъпват изменения на цялата ни психика. Често хората стават по-раздразнителни, загубват чувство за мярка, някои започват и да забравят. Мнозина не могат да сдържат емоциите си така, както като по-млади. Проявяват тенденция да избухват в плач при стимули, които преди изобщо не са ги трогвали. Необходимо е да се проявява повече разбиране към тези хора. Някои медикаменти, които уравновесяват настроението, могат да помогнат. Уместни са и периодични прегледи при психиатър.

Тревожни разстройства

Всички хора от пубертета до зряла, активна възраст могат да изпаднат в състояния, свързани с плачливост, без да страдат от депресия. Тревожните разстройства протичат с цялостен срив на психичната енергия, затруднения в организацията и контрола над емоциите. Често има отключващ фактор, който обикновено е някакъв стрес. Опасността е, че тревожностите се подценяват. Не се лекуват или се лекуват неправилно. Така симптомите се задълбочават, стават по-трудни за лечение. Възможно е тревожните разстройства да преминат в депресивни, както и да се развие зависимост към успокоителни медикаменти, с които мнозина злоупотребяват при самолечение на тревожността.