Тъжна гледка е роднина, колега или дори непознат с посърнал вид на лицето. Това изражение може да се получи при множество състояния. Далеч не всички от тях са обусловени от психологични фактори. Мъченическият облик може да се отпечата и поради някои телесни неразположения или заболявания. Ето някои от най-съществените причини да сме с посърнал вид.
Умора
Когато някой ви гледа тъжно и мрачно, сякаш сте прозрачни и незначителни, не бързайте да се обиждате. Първо помислете дали въпросният човек не изглежда така поради умора. Всеки един от нас е изпадал в подобен унес на края на работния ден или в разгара на тежки тревоги. В такива моменти наистина се потапяме в тегобите си и ставаме слепи за околния свят. Посърналият вид може да се изтрие от лицето ни след добра и пълноценна почивка.
Сериозен психологичен проблем
Никой не е застрахован от изживяване на тежки психологични проблеми. Дори и за някой страничен наблюдател те да не изглеждат достатъчно сериозни, важно е единствено какво значение им придава преживяващият ги. Понякога дори дребни наглед неволи могат да ни разлюлеят така, като че ли са свръхтрагични събития. Това оставя своя отпечатък върху лицето. То замръзва в посърнало състояние до момента, в който нещо положително не ни разсее. Ако усетите, че нещо подобно ви е сполетяло - вас или някой ваш близък, погрижете се за себе си или за него. Опитайте да поговорите или да осигурите психологична помощ.
Проблеми с черния дроб
Понякога лицето не е огледало само на душевността ни, а и на здравословното състояние на тялото. При възпаления на черния дроб или други заболявания, свързани с него, кожата на лицето променя цвета си. Най-често потъмнява. Това, на фона и на чести болки или тежест в дясното подребрие, може да доведе до страдалчески и посърнал вид. Не трябва да се отлага консултация с лекар.
Язва или гастрит
Измъченият вид на лицето може да се предизвиква от силна и продължителна болка. В такива случаи се подчертават някои бръчки по лицето. Най-често такава хронична болка идва от областта на стомаха или дванадесетопръстника, вследствие на язва или друго възпаление. Болката и изражението винаги имат връзка с приема на храна. Боли най-силно преди или след хранене. Задължително е да се направи преглед при интернист.
Недохранване
Недостатъчното хранене поради тежки и продължителни диети може да доведе до изменения в изражението на лицето. Рехавата тъкан под клепачите на очите хлътва. Има и значителна загуба на тегло. С подобен ефект са и някои хронични заболявания на долните отдели на гастроинтестиналната система. При тях нормална по качество и количество храна не се усвоява правилно от червата.
Други хронични болести
Лицето се променя и при някои автоимунни болести като склеродермия, поради промяна в кожата и лицевите мускулите. Това се среща и при неврологичната болест на Паркинсон. И в двата случая може да изглежда, че лицето е потънало в тъга.
Хронична болка
Хроничните заболявания, протичащи с болка, могат да предизвикат подобни състояния. Тук от основно значение е нивото ни на възприемане на болката. В някои семейства е въпрос на чест да не показваме колко ни боли. В други културални среди няма такива ограничения. Прагът на поносимост спрямо болка е различен при всеки човек и по чисто биологични причини. Колкото по-дълго време се борим с болезнени изживявания, толкова по-нисък става този праг. Така постоянният мъченически вид на лицето може да говори именно за това.
Коментари