Повечето от нас обикновено изпитват трепетно, приятно очакване, наближат ли някакви празници. У нас има множество такива дати. Понякога се чувстваме приповдигнати поради предстоящите трапези, подаръци, а друг път се радваме само от перспективата, че няма да ходим на работа. Има хора обаче, които очакват всякакви празници със свито сърце и напрежение. Съществуват много обяснения за страха от празничните дни. Едни от тях са битови, други психологични, трети социални, а някои говорят и за всяване на тревожност и от страна на медиите. Понякога обществото наистина прекалява в предпразничната си подготовка. В някои държави тя започва още през октомври, като дори се появяват елементи на конкуренция - кой ще се подготви по-добре и по-впечатляващо, както на ниво отделно домакинство, така и в по-глобален мащаб. Ето някои от причините, които могат да ни накарат да се страхуваме от празниците:
Финансово-битови
Мнозина не могат да си позволят да похарчат повече средства "по задължение" за подаръци, храна и други елементи от предпразничната подготовка. В известен смисъл в такива моменти от годината изпъква социалното разслоение, разликата във финансовите възможности. Страхът в такива ситуации може да се раздели на две форми. Първата е страх от неодобрение, от отхвърляне от останалите членове на семейството или близките (ако подаръците и трапезата са твърде скромни). Втората - страхът от осмисляне на собственото безсилие и житейски неуспех. Действително, някои хора преживяват финансово - битовите проблеми точно по този начин. За да избегнем този повод за притеснение по празниците, трябва да осъзнаем, че има много по- ценни и истински неща от вещите. Всъщност християнските празници - Великден, Коледа, носят със себе си точно такива емоционални, нравствени, нематериални послания.
Проблеми в семейството
Макар понякога да изглежда, че битовите проблеми водят до неразбирателство в семейството, всъщност по- често истинските причини за семейните конфликти са психологическите несъответствия между партньорите. Дори и да споделят общо жилище, членовете на семейството се разминават, избягват да остават заедно по-дълго време. В такива ситуации страхът от празници се свързва с опасенията от предстоящата, задължителна, едва ли не, среща с партньора и потенциалния риск от скандали. Тук тревожното очакване на празниците е по-скоро симптом, отколкото проблем само по себе си. То показва дълбок разрив и необходимост от промяна. Подходящо би било консултиране със семеен психотерапевт, психиатър.
Депресия
Понякога тревожното очакване от задаващите се празници произтича от недиагностицирана и нелекувана депресия. Човек се чувства неспособен да извърши всички приготовления - домакински или други, свързани с тържествата, така както ги е вършил преди. Страда от факта, че другите около него, най-често близките, ще останат разочаровани. Освен тези опасения налице са и чисто телесни усещания за слабост, безсилие, дори понякога болка, особено изразена сутрин. Сънят е нарушен, апетитът - също. А мислите в главата са от черни по- черни. Тук страхът от празници е само симптом на основното заболяване - депресия. Необходимо е лечение, което се провежда не от психотерапевт, а от психиатър.
Самота
Битието на самотник не е леко за никого. Причините за самотата може да са много, но характерът ни е определящ за това как я понасяме. Някои хора се усамотяват, защото се страхуват да общуват. Вероятно е в миналото да са понесли някакви психотравми от околните. По време на всенародни поводи за съвместно прекарване на времето, каквито са наближаващите празници, е възможно тези им усещания да се усилят. Ако получат повече внимание, тези самотници няма да се страхуват толкова от новогодишните тържества.
Коментари