За прегърбването има множество причини. В различните възрасти преобладават различни от тях. В едни случаи става въпрос за възпаления на ставите, които съчленяват прешлените на гръбначния стълб, т.е. артрозни, ревматологични заболявания. В други случаи влияят фактори, които нямат нищо общо с болестите. Това са психологични причини, включително и общуване с доста по-ниски хора, отколкото е ръстът на прегърбващия се човек, т.е. ситуативни фактори. Ето някои от най-често срещаните случаи, при които се прегърбваме:

Ниско самочувствие

Дори и животните, когато усетят опасност, се спотаяват, т.е. снишават се, намаляват ръста си. Хората се прегърбват и по подобни причини, т.е. от страх. Това изживяване има множество социални измерения, но във всички от тях се свързва с промяна в походката и стойката. Ако трайно се намираме в безизходна или твърде стресова ситуация, можем да намалим действително ръста си. Понякога страхът като усещане може да бъде изместен от по-продължителното чувство за малоценност, т.е. ниско самочувствие. Естествено, това би се отразило и на стойката ни. Ще се държим по-прегърбено от гордо изправените хора с високо самочувствие. Това може да се коригира от психотерапия.

Кифосколиоза

Прегърбването може да се получи и поради вродени изкривявания на гръбнака. Те се коригират посредством ортопедични операции. Препоръчително е те да се предприемат в по-ранна възраст, когато още има потенциал за развитието на междупрешленните връзки и нарастване на костите. Задължителна е консултацията с ортопед. Ако не се осъществи подобна интервенция в по-горните класове, в училище (втори, трети и нататък) изкривяванията могат да останат трайно и непоправимо.

Артрит на прешлените

Възпалението на междупрешленните стави води до трайни промени и деформации на гръбначния стълб. Това се отразява в прегърбване и промяна на стойката. Подобно възпаление може да се предизвика от автоимунни заболявания, ревматизъм, ревматоиден артрит. Характерна е болка по целия гръбначен стълб от врата до кръста, която се усилва при минимални движения. Лечението се осъществява от ревматолози посредством медикаменти, физиотерапия.

Специфични възпаления на прешлените

Туберкулозата на прешлените може да доведе до "стопяването" им. Тази костна форма на туберкулозата е сравнително рядка, но все пак трябва да се има предвид. Изследването, което е препоръчително да се направи, в такива случаи е рентгенография. При нея биха се визуализирали всички изменения на прешлените. Заболяването може да протича дълго време, преди да бъде диагностицирано. Важно е да се подходи навреме, защото в противен случай съществува сериозен риск от патологична фрактура на прешлена, която може да доведе до прекъсване на гръбначния стълб.

Остеопороза

Тя е най-разпространеното костно заболяване. При нея костите, включително тези на гръбначния стълб, изтъняват, стават по-податливи на счупване. Остеопорозата е лечима, стига да се започне навреме. Всички жени трябва да знаят, че двигателната активност на младини, през третото и четвърто десетилетие от живота намалява риска за поява на тази болест. Когато наближат петдесетте, е уместно да започне методично лечение против остеопорозата със специални бифосфонатни препарати. С тях трябва да внимават всички онези, които страдат от язва или хроничен гастрит, защото всички антиостеопоротични лекарства увреждат стомаха, някои от тях обаче могат да се прилагат венозно и това намялава опасността от нежелани странични ефекти.

Неврологични проблеми

Лумбаго, ишиас, дископатии, дискови хернии и други състояния, които водят до "прещипване" на нерви между прешлените, съчетани с болка и щадящи движения, предизвикват прегърбване и характерна болка в определено място от гръбначния стълб. Диагнозата се поставя от невролог и е с добра прогноза.

Заболявания на коремните органи

Някои заболявания на черния дроб, слезката, панкреаса, съчетани с възпалителни процеси на червата, могат да доведат до интензивна болка в коремната кухина. Тя би предизвикала "щадящо" положение на тялото - прегърбено напред. Състоянието се съпровожда от повишена температура и понякога може да бъде индикация за спешна намеса, често и оперативна.