Мнозина са преживявали еднократно или често мъчителното усещане за изгаряне на очите, което като че ли идва отвътре. В някои случаи инстинктивно се опитваме да преодолеем това изгаряне или глождене чрез разтъркване на очите. Но обикновено това само усилва неприятното чувство. Като правило в голяма част от ситуациите изгарянето на очите отминава спонтанно. В други случаи обаче то се задълбочава, налага се преглед от офталмолог и лечение. Ето някои от най-разпространените причини за появата му.

Лош начин на четене

Всички знаят, че е вредно да се чете на лошо или недостатъчно осветление. Малцина обаче успяват да избегнат четенето на смесено осветление, а то се случва по-често и практически е по-вредно. При лошата хигиена на четене се натоварват мускулите, отговорни за акомодацията на зениците. Те регулират степента на отвореност, т.е. достъпа на светлина до ретината. При смесено осветление те неволево се съкращават по-често, отколкото при постоянно и силно осветление. Осигурете си винаги интензивна бяла светлина или по естествен път, от прозореца, или с мощен осветителен уред.

Продължителна работа с компютър

Колкото и защитен да бъде екранът на вашия компютър, ако прекарвате пред него повече от осем часа дневно без почивки, рискувате нарушения в акомодацията, увеличаване на диоптъра и постоянни или често появяващи се болки, изгаряне в очите. Нормалната ергономична дистанция между очите ви и монитора трябва да бъде около метър. Ако шрифтът ви е малък и се налага да се взирате, направете го по- голям. На всеки 45 минути работа правете пет до десет минути почивка, като се вглеждате в отдалечени обекти през прозореца. Така давате възможност на мускулите за акомодация да се отпуснат.

Покачване на диоптъра

Ако тепърва сте започнали да недовиждате или вече си имате очила за близко или далечно разстояние, всяка промяна в дължината на очната ябълка (удължаване - късогледство; скъсяване - далекогледство) води до покачване на диоптъра. А това от своя страна се представя на клинично ниво с болки и усещане за изгаряне в очите, както и главоболие. Ако изгарянето трае повече от 24 часа или се появява по-често от веднъж месечно, направете преглед с офталмолог.

Конюнктивит

Освен промени в анатомичните структури изгарянето може да се дължи и на възпалителни процеси. Конюнктивитът представлява подобен вид възпаление, при което са засегнати тъканите по външната повърхност на очите (конюнктивите). Той се предизвиква от вируси, но и от алергии. Във всички случаи е необходима добра очна хигиена. Тя се нарушава най-често при разтъркване на очите с мръсни ръце, както и при манипулиране на лещи, неправилна употреба на разтвори за лещи, попадане в очите на чужди предмети и пр. Диагнозата и лечението се осъществяват от офталмолог.

Повишено вътреочно налягане

Глаукомата е заболяване, при което нараства вътреочното налягане. Болестта има хроничен ход и при неправилно или липсващо лечение е възможно трайно да се увреди зрението. Усещането за изгаряне се съчетава с болка, нарушения в зрението. Контролира се с редовно измерване на налягането от офталмолог.

Емоционални проблеми

Неразпозната депресия, трайно дебалансирани семейни взаимоотношения, неразрешими житейски дилеми и конфликти могат да предизвикат редица проблеми от телесно естество, които да наподобяват заболявания. Едно от тях е паренето, изгарянето, гложденето на очите. Прилагането на антидепресанти и успокоителни под контрола на психиатър продължително време намалява тежестта на тези симптоми.