Гнойният плеврит обикновено се явява като усложнение на някое друго заболяване - най-често пневмония, белодробно нагнояване, нараняване на гръдния кош, при абсцес на черния дроб и др.
Общото състояние е много тежко; болният има висока температура, силни изпотявания, треска, бързо отслабва, изтощава се. Ако гнойната течност не е в голямо количество, тя може да се разнесе, като оставя след себе си сраствания на плеврите. Понякога може да пробие в бронхите.
Лечението се провежда в болница и то нерядко е хирургично. Народната медицина препоръчва общо лечение за засилване на организма по същия начин, изложен за водния плеврит, с добавка: за по-бързо ликвидиране на гнойта в този случай сутрин, обед и вечер преди ядене вместо даденото при водния плеврит алое да се взема по 1 с. л. смес от 1 кг пчелен мед (предварително врял във водна баня 10 мин), 300 г орехови ядки, смлени на каша, 100 г чесънчета, обелени, сварени на пара и смачкани на каша, и 50 г семе от копър, смляно на брашно. Диета - същата.
Вечер преди лягане да се лекува изключително по втория начин, даден за водния плеврит - опушване с ориз, парни компреси и налагания на гръдния кош с квасец и нишадър, или пък още по-добре с топла лапа от печен кромид лук, обелен, нарязан, полуизстискан и засилен за двете места (отпред и отзад) на гръдния кош с 30- 40 сини сливи, смачкани без костилките и поръсени с малко царевично брашно за отнемане на излишната влага на лапата, едновременно съчетани и с другите приложения, дадени за този начин на лечение при воден плеврит.
Важна добавка. Тъй като болестта е много тежка и опасна, то най-добре е болният да се лекува в болница.
Важно условие да се предпазят дихателните органи от болест е да се диша винаги чист въздух. Затова е хубаво да се прекарва повече време сред природата, помещенията да се проветряват, в топло време да се спи на отворен прозорец. Полезно е да се правят упражнения, особено дихателна гимнастика, и то на чист въздух. Вдишването трябва да става през носа, а издишването през устата.
Много важно е да се създаде навик да се стои и ходи с изправено тяло, изпъкнали гърди и прибрани назад рамене, а не в прегърбено положение. Всеки ден или през ден са полезни хладни фрикции на гърдите и слънчеви бани. Мъглата е вредна.
Всички мерки дават особено добри резултати, ако се прилагат още в детството и юношеството, когато тялото се развива.
При лечение на гръдните болести е много важно да се усили съпротивителната способност на тялото и да се отстранят вредните влияния. Трябва да се осигурят здрава храна, хигиенични условия и добър сън. Наред с природосъобразното хранене трябва да се вземат мерки за усилване на кръвообращението и дишането. За тази цел наред с въздушните бани най-подходящи са компресите и изтриванията (фрикциите).
Коментари