Причини. Възпалението на дихателната тръба настъпва най-често при простуда и се причинява от болестотворни микроорганизми. Може да възникне и от вдишването на прашен въздух, остри и отровни газове, включително и на тютюневия пушек. Понякога придружава някои заразни болести: шарка, магарешка кашлица, грип. Тютюноработници, предачи, воденичари и фурнаджии страдат много често от него.
Признаци. Дразнеща кашлица, при която в началото по-малко, а после умерено се отделят храчки, в които може да има и следи от кръв. Болният има чувство на дразнене, усещане на рана под гръдната кост и болки в гръдните мускули. В по-тежки случаи има студени тръпки, температурата се повишава, апетитът липсва.
Предсказание. Обикновено от приложеното лечение минава бързо.
Лечение. Трябва да бъде насочено преди всичко към отстраняване на основната болест или причина, която го предизвиква и поддържа. Освен това лечението е и общо за засилване на организма.
А. При остро възпаление.
I. Сутрин, обед и вечер 20 мин преди ядене при кашлица се взема по 1 с. л. сироп от бира - 500 г слабоалкохолна бира с прибавка на 400 г небет шекер, счукан на ситно, и два лимона, разрязани, изстискани и смлени заедно с корите; ври във водна баня 30 мин, като изстине, се прецежда през тънка кърпа.
Или сироп от орехи - 5 ореха, счукани с ядките и черупките заедно, с прибавка на 2 глави стар кромид лук заедно с външните люспи, разрязани на 2 части, и 1 с. л. сладко коренче в 1200 мл вода врят на тих огън 20 мин. След това се прибавят 2 изравнени с. л. ленено семе, 1 изравнена с. л. анасон, 10 зърна карамфил и 250 г небет шекер или пък чист пчелен мед и ври още 10 мин; като изстине, се прецежда през кърпа.
II. 10 мин след сиропа се изпива 1 чашка от 75 г отварка от босилек (листа и цвят), бъзов цвят, бударица, живовляк широколистен (листа), лешникови листа, мащерка и подбел - по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни с. л. с прибавка на 1 с. л. ленено семе и 1 ч. л. анасон се запарват със 700 г вряла вода, добавя се 1 с. л. мед и ври 10 мин; като изстине, се прецежда.
Или пък 1 чашка от 100 г отварка от агримония, живовляк широколистен (листа), невен (листа и цвят), пача трева, полски хвощ, мента пиперита, сладък корен и цариче - по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни с. л. с прибавка по 1 ч. л. ленено семе, анасон и дилянка (корени) се запарват с 600 г вряща вода; ври на тих огън 10 мин, а като изстине, се прецежда.
Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, се пие чай от бъзов цвят и лайка - по 1 с. л. от двете се запарва с 500 г вряща вода и кисне захлупено 1 час, след което ее прецежда.
III. 2 ч след ядене се взема пак по 1 с. л. от сиропа.
IV. 10 мин след сиропа да изпива 1 чашка от 75 г отварка от босилек и пр., дадена в точка II.
V. Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен - клизма с 500 г топла вода, последвана (при липса на кървави храчки) от парна баня на главата с чай от лайка с продължителност от 5 до 10 мин, след нея сухо изтриване на лицето и налагане на гръдния кош с 2 торбички от тънко хасе, широки 12 см, напълнени или с топла лапа от ленено семе, или с възтопъл селски хлебен квасец, леко напръскан с терпентин, или пък с топла лапа от печен кромид лук, обелен, нарязан, полуизстискан и засилен с 15-20 сини сливи, смачкани без костилките, и леко поръсен с малко царевично брашно (за отнемане на излишната влага). Едната торбичка се поставя отпред върху гръдната кост, а другата - отзад, откъм гръбнака. Отгоре им се поставят вестник и фланелен пояс. Едновременно се прави и компрес на корема от 2 бархетни парчета, натопени в топъл чай от лайка, и на главата се поставя "шапка" от лист прясно зеле, леко поръсен от вътрешната страна с малко оцет, а отгоре вълнена шапка. Държат се цяла нощ.
VI. Сутрин. Фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи, последвана от сухо изтриване и носене през целия ден върху гръдната кост (трахеята) отпред мушама от хаваджива 25/12см) с тропосано отгоре й парче тънък найлон, добре набоцкано с дебела игла, за да диша свободно кожата. Приготвяне на мушамата: стопяват се и се варят 10 мин., след което се прецеждат 40 г. корени от хаваджива, 100 г стопена овча лой, 40 г пчелен восък, 1 г тамян, 5 зърна медицинска дъвка и 1 суп. лъжица зехтин. В сместа се натопява парче американ или хасе и още горещо се разстила и поръсва с натрошена небет шекер. После се сгъва на четири парчета и отново се потопява в сместа, за да попие обилно захарта. Накрая се простира да изсъхне. Така мушамата е готова за употреба. Носи се 15 дни от едната и 15 дни от другата страна и се заменя с нова.
Важни добавки. 1. При кръвоизлив от трахеята през устата веднага да се повика лекар.
2. Лапите от печен кромид лук да се използват 2 вечери поред, като през деня се държат на студено, а вечерта се затоплят.
Б. При хронично възпаление.
I. Сутрин, обед и вечер 30 минпреди ядене при кръвохрачене да се взема по 1 пресен белтък от кокоше яйце, разбъркан с 1 ч. л. прах от изгоряла вълна (може и непрана), 1/2 ч. л. прах от яйчени черупки и 5-7 зърна бяла дъвка (сакъз), счукани на ситно.
При липса на кръвоизлив се взема по 1 с. л. настойка от 1 л чист зехтин с по 3 с. л. бял равнец(цвят), жълт и червен кантарион (цвят) и ранилист (листа и цвят). Ври във водна баня 1 час, почива 1-2 дни и се прецежда през тънка кърпа.
II. 20 мин след това при кръвохрачене болният да изпива по 1 чашка от 75 г отварка от бяла върба (листа), дебела мара (листа), овчарска торбичка (листа и цвят), полски хвощ (листа и цвят) и смрадлика (листа) - по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни с. л. се запарват с 500 г вряща вода и на тих огън се вари 10 мин; като изстине, се прецежда.
При липса на кръвохрачене, и то най-малко от 1 седмица, се изпива. 1 чашка от 100 г отварка от жълт кантарион, живовляк широколистен (листа), невен, пача трева, полски хвощ, мента пиперита и подбел (листа) - по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни с. л. с прибавка по 1 ч. л. анасон и ленено семе се запарват с 600 г вряща вода и на тих огън се вари 10 мин; като изстине, се прецежда.
Диета. При кръвохрачене в продължение на 1 седмица болният да яде от следната смес: 500 г прясно краве масло, 500 г чист пчелен мед, 500 г сметана, 500 г пудра захар и 10 жълтъка от пресни кокоши яйца. Приготвяне: маслото, медът и захарта се разбъркват в чист съд и се оставят на топла печка само да се разтопят, но не и да заврят, след това се прибавят каймакът и жълтъците и сместа се бърка, докато всичко се разтопи хубаво. Яде се без хляб. Може да се пие студено мляко, студена отварка от ленено семе (1 с. л. в 500 г вода се вари 10 мин) или пък оризова вода. След това се преминава към пюрета и кашеста храна с малко средичка от хляб.
При липса на кръвохрачене - лека вегетарианска храна, повече кашава (пюрета) и млечна, сготвена с масло или чист зехтин, при това много добре сдъвкана. Тя трябва да е слабо солена и умерено подкиселена с лимон или чист винен оцет. Люто, алкохол и тютюн - не!
Сутрин на закуска болният да изпива по 1 чаша от 200 г боза, в която от вечер се слага 10-20 г прясна хлебна мая; кисне захлупено цяла нощ и на сутринта се засилва с по 1 ч. л. суха бирена мая, копривено и шипково брашно. На обяд и вечеря храната да бъде от гъсти супи, зеленчукови пюрета и тестени ястия, компоти и печени ябълки с малко бял хляб. След обяд и вечеря да взема по 1 ч. л. от следната смес: 500 г чист пчелен мед и 25 г рафинирана сяра. Преди всяко вземане сместа добре се разбърква, защото сярата се утаява на дъното.
III. 2 ч след ядене да изпива 1 чашка от 75 г отварка, дадена в точка
Вечер преди лягане при липса на кръвохрачене областта на гръдната кост се налага отпред и отзад с 2 торбички, напълнени с топла лапа от 200 г ориз и 20 сини сливи, смачкани без костилките - в 600 г вода ври да стане на пилаф; след това да се прибави 1 с. л. ленено брашно или семе и ври още 10 мин, след което се снема от огъня, поръсва се с 1 ч. л. рафинирана сяра и се разбърква да заприлича на тесто.
Или пък топла лапа от печен кромид лук, обелен, на ситно нарязан, полуизстискан и засилен с 20 сини сливи, смачкани без костилките, накрая поръсен с по 1 ч. л. рафинирана сяра и царевично брашно и добре разбъркано. Отгоре се поставят вестник и фланелен пояс.
Едновременно се поставя или коремен компрес от 3 бархетни парчета, натопени в хладка отварка от лайка, или пък коремът се налага с торбичка от тънко хасе, ушита на 3 джоба и напълнена с топла лапа от 300 г ориз, сварен с 30 сини сливи в 900 г вода на пилаф и накрая засилен с 2-3 с. л. ленено семе; ври още 10 мин. Отгоре се покрива с вестник и вълнен пояс. На главата - "шапка" от лист на прясно зеле. Държи се до сутринта.
IV. Сутрин. Фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи, последвана от сухо изтриване. През деня се носят две мушами от хаваджива със същите размери на торбичките с лапите и тропосани отгоре им парчета тънък найлон, добре набоцкани с дебела игла.
Лапите може да се използват 2 вечери поред, като през деня се държат на студено, а вечер се затоплят, а квасецът се засилва и с 2 лъжици нов квасец за нова ферментация.
При лечението да се имат предвид общите упътвания за болестите на дихателните органи.
Важно условие да се предпазят дихателните органи от болест е да се диша винаги чист въздух. Затова е хубаво да се прекарва повече време сред природата, помещенията да се проветряват, в топло време да се спи на отворен прозорец. Полезно е да се правят упражнения, особено дихателна гимнастика, и то на чист въздух. Вдишването трябва да става през носа, а издишването през устата.
Много важно е да се създаде навик да се стои и ходи с изправено тяло, изпъкнали гърди и прибрани назад рамене, а не в прегърбено положение. Всеки ден или през ден са полезни хладни фрикции на гърдите и слънчеви бани. Мъглата е вредна.
Всички мерки дават особено добри резултати, ако се прилагат още в детството и юношеството, когато тялото се развива.
При лечение на гръдните болести е много важно да се усили съпротивителната способност на тялото и да се отстранят вредните влияния. Трябва да се осигурят здрава храна, хигиенични условия и добър сън. Наред с природосъобразното хранене трябва да се вземат мерки за усилване на кръвообращението и дишането. За тази цел наред с въздушните бани най-подходящи са компресите, изтриванията (фрикциите) и т.н.
Коментари