Отговаря д-р Аспарух Аспарухов, консултант е на "24 часа" по ортопедия от старта на здравното му приложение "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Радиалният епикондилит на раменната кост, известен още като тенисов лакът, е една от най-честите причини за болка в лакътната става. Среща се обикновено при физически работници, при музиканти и спортисти. Повтарящите се микротравми в лакътя предизвикват микроскъсвания в сухожилията на мускулите-разгъвачи на предмишницата и ръката. Зарастването на увредените участъци става с фиброзна и гранулационна тъкан.
Тези промени са причина за остра болка при всяко усилие на засегнатите мускулите. Характерни са още сутрешната скованост и изчезване на болката при покой на крайника. За прецизиране на диагнозата се правят рентгенографии в две проекции.
Ако лечението започне навреме, преустановяване на екстремните повтарящи се движения, обездвижване на крайника в специална ортеза за лакътната става, приемане на нестероидни лекарства и локални ледени апликации са достатъчни. При по-голяма давност обикновено се налага да се инжектира стероиден медикамент с лидокаин в болезненото място по индивидуална преценка. Към оперативно отстраняване на променените тъкани се пристъпва след неуспех от консервативното лечение.
Радиалният епикондилит трябва да се разграничи от компресията на дълбокия клон на лъчевия нерв в областта на лакътната става, т.нар. синдром на супинаторния тунел. Двигателната слабост на ръката със затрудняване на фините хватателни движения и изпускане на предмети при напредване на компресията са характерни за притискането на лъчевия нерв под мускулус супинатор.
Асептично възпаление в залавното място на мускулите, които сгъват предмишницата към раменната кост, се означава като улнарен епикондилит. Най-често причина за него, също както при тенисовия лакът, е пренапрежение на мускулатурата на ръцете от прекомерни физически (професионални или спортни) усилия. Среща се по-рядко в сравнение с радиалния епикондилит и се проявява с болка по вътрешната страна на лакътната става.
Рентгено почти никога не показва промени. При случаите с тръпнене в безименния и малкия пръст трябва да се мисли за притискане на лакътния нерв. Електромиографското изследване би спомогнало за разграничаване на двете състояния.
Принципите за лечение на улнарния епикондилит са същите както за редиалния епикондилит. Ако при електромиографското изследване се установи притискане на лакътния нерв в областта на лакътната става, се предприема оперативно премахване на компресията.
Коментари