Отговаря проф. Боян Лозанов, консултант на в. "24 часа" по ендокринология от създаването на здравното му приложение през 2001 г.
Еректилната дисфункция (ЕД) е едно от честите усложнения на захарния диабет, която засяга близо 50% от мъжете диабетици. Честотата й нараства с давността на диабета, с възрастта и е в зависимост от наличието на съпътстващи заболявания или усложнения - артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, висок холестерол в кръвта, невропиатия. Според последните представителни проучвания в 8 страни от Европа, Северна и Южна Америка над 150 милиона мъже страдат от ЕД и в 38% от случаите причината е диабет тип 1 или тип 2.
Невъзможността да се постигне и поддържа ерекция за осъществяване на нормален полов акт при диабет е резултат на няколко взаимно свързани фактори: засягане на малките кръвоносни съдове, увреждане на нервните окончания и на ендотелните клетки на пещеристите тела на пениса, непозволяващи адекватното му кръвонапълване. Сперматогенезата и продукцията на мъжки полови хормони по правило не се засягат. В редица случаи може да са налице смущения в еякулацията - т.нар. ретроградна еякулация (към пикочния мехур).
Лечението трябва да бъде комплексно. Най-често приложение намират средства, принадлежащи към групата на фосфодиестеразните инхибитори, които потискат активността на ензима фосфодиестераза-5 (PDE-5). Те водят до увеличение на азотния окис в тъканите, който разширява малките кръвоносни съдове, особено тези в малкия таз и пениса. На тази база са създадени медикаменти за перорално приложение (таблетки), чиято продължителност на действие е от 1-2 до 48 часа. Създадени са и препарати за локално (дермално) приложение под форма на гелове, кремове или пластири, които съдържат андрогени в малки дози. Тяхният ефект подсилва този на препаратите от горната група, като могат да имат и самостоятелен ефект. Прилагането на всички медикаментозни средства изисква преценка от специалист, с оглед избягване на някои рискове и странични действия, особено при комбинирано прилагане и на други лекарствени средства.
Еректилната дисфункция има своите важни медико-социални измерения, тъй като рязко влошава качеството на живот, особено на младите хора, водейки до депресии и влошаване на метаболитния контрол. Лошият метаболитен контрол от своя страна изявява и влошава ЕД. Получава се един порочен кръг,
Коментари