Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Малките и големите чашки (калици), бъбречното легенче и уретерът са част от екскреторните пътища на бъбрека. Малките чашки са обикновено 8. Проксимално те образуват свод, обхващащ основата на папилата. Дистално се отварят в големите чашки (2-3 на брой) посредством шийки, които функционират като сфинктери. Големите чашки се сливат помежду си и образуват бъбречното легенче.
Транспортът на урината започва от чашките. Чрез периодични свивания и разпускания те изтласкват урината в бъбречното легенче. В тях има "пейсмейкърни" места, които генерират електричество за придвижване на урината. Анатомията на чашките, включваща сфинктерен апарат, им позволява да придвижват урината, без тя да се връща обратно и без да нараства налягането при върха на папилите.
Броят на техните контракции зависи от диурезата и е до 3-4 в минута. При запушване на пикочните пътища отвътре или при притискане отвън чашките са първите, които претърпяват морфологични промени. Шийките могат да се разширят и папилите да станат плоски. Тогава може да се получи връщане (рефлукс) на урина от легенчето към чашките. Първо опасността е инфекция, но продължителна задръжка на урината се отразява на цялата структура на бъбрека и може да се стигне до редуциране на паренхима, т.е. унищожаване на бъбрека.
Освен това чрез връщане на урина през лимфните съдове може да се достигне до капсулата на бъбрека и тя да се разпъне. А тя е чувствителната част на бъбрека и се получават типичните бъбречни болки, които трудно се овладяват, ако не се осигури добър отток на урината.
Коментари