Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Прясно отделената урина е светла и прозрачна. След известен престой се образува облаковидно помътняване. То се състои от муцинни вещества - слуз от пикочните пътища и алкалоземни фосфати. Слузта в урината се отделя от лигавицата. Тя действа като защитна бариера на лигавицата, като смазка и като носител на ензими.
Мътна урина може да има при диабет и след употребата на рентгенов контраст, определени храни и оцветители на захарни изделия.
Някои лекарства също могат да доведат до мътна урина. Такава може да има и при наличие на много фосфати, карбонати, урати, пикочна киселина, левкоцити, еритроцити, бактерии, мицели (гъби), сперматозоиди, простатни екскрети, мукозни "конци", камъни, "запесъчаване", фекално замърсяване, гной, части от тъкан.
След употреба на алкализираща храна урината може слабо да помътнее.
Наличието на слуз в урината няма самостоятелно диагностично значение.
Първичната мътна урина обаче говори за тежък възпалителен процес. Тогава трябва да се направи доуточняване на диагнозата с други параклинични методи - цитология, посявка на урината (урокултура), изследване за специфични причинители, венозна урография, ехография, аксиална томография и др.
Ако наличието на слуз в урината е съпроводено с температура, втрисане, дискомфорт, се правят допълнителни параклинични изследвания.
Коментари