Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Животът с един бъбрек е напълно нормален. Дори когато човек се роди по една или друга причина с един бъбрек, ако той не заболее, това може и да не се открие.

Единственият бъбрек е компенсаторно увеличен и поема до 80% от функцията на липсващия, което е напълно задоволително за нормално съществуване.

Причината за единствен бъбрек освен вродена може да е нефректомия (премахване на бъбрека по различни причини) - заболяване (доброкачествено или злокачествено), усложнени метастази, конкременти, инфекция - пионефроза при паранефрит, специфични заболявания (туберкулоза, сифилис), травма, нефросклероза (сбръчкан бъбрек), вродени заболявания, кисти (обикновени и паразитни), поликистоза, хидронефроза и др.

Независимо от повода за отстраняване на единия бъбрек нищо специално не се изисква след операцията освен нормален и разумен живот, като редовно трябва да се наблюдава останалият бъбрек. Диета не е необходима, освен храната да е малко по-безсолна.

Бъбреците са органи с разнообразни функции, най-важната от които се явява очистването на кръвта от отпадъчните продукти на обмяната на веществата. Тя се извършва чрез процесите на гломерулната филтрация, тубулната реабсорбция и секреция. За 24 ч се филтрират около 1500 л кръв, от която се образува 170 л първична урина. Последната се подлага в тубуларната част на нефрона допълнително на процесите на реабсорбция и секреция на различни вещества и в крайна сметка извън организма се излива около 1,5 л същинска урина.

Всички тези процеси се запазват и в единствения бъбрек. Както е известно, болните, на които е присаден бъбрек, при добра функция живеят нормално.