Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Кистите на бъбрека спадат към вродените аномалии в структурата на бъбрека. Кистозните образувания на бъбреците у възрастните се делят на прости кисти, които от своя страна са вродени и придобити. Парапелвикалните кисти спадат към първите.Тези кисти са редки. Представляват множествени образувания около легенчето. Затова се смята, че могат да са разширени лимфни съдове или да изхождат ембрионални образувания.

Причините за вродените пороци на горните пикочни пътища не са известни. Роля играят инфекциите и болести на ендометриума, продължителните емоционални преживявания, диабетът, физическото увреждане на плода, радиацията, влиянието на хормони, антибиотици, аминокиселини, кислород, дефекти на яйцеклетката и сперматозоидите и др. Тези аномалии са 3,5% от случаите.

Прогресиращото развитие на кистите постепенно уврежда бъбрека. Големите кисти довеждат до нарушение на хемодинамиката на бъбрека, което води до развитие на артериална хипертония. Голяма роля играе инфекцията и развитието на нефрит.

По-големите кисти могат да притискат пиелокаликсната система (легенче и чашки) и да предизвикат задръжка на урината.

Диагнозата се поставя с венозна урография - ехография, компютърна аксиална томография, магнитен резонанс. Лечението на кисти е оперативно - отворено или лапароскопско.