Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Най-често притискането на срединния нерв (нервус медианус) в китката е при синдром на карпалния канал от претоварване с повтарящи се еднотипни движения.
По-рядко синдромът се развива при акромегалия (уголемяване на костите на крайниците), хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза), миелома (вид злокачествен тумор), ревматоиден артрит и други.
Болестта е бавна и при нея има предимно нощна болка в китката. Тя може да обхване цялата предмишница и мишницата. Може да има изтръпване, мравучкания и сетивни промени в областта, инервирана (снабдявана с импулси) от срединния нерв в палеца и средния пръст, които се засилват при натиск на карпалния канал от вътрешната страна на китката.
В напредналите случаи се стига до слабост и атрофия на засегнатите мускули на палеца и другите засегнати пръсти. Стопява се тенарът (голямата възглавничка на китката) и ръката добива вид на маймунска ръка или на акушерска ръка, със затруднено или невъзможно свиване на първите три пръста. Лечението е успешно и комплексно, като понякога се налага освобождаването на притиснатите структури с оперативна интервенция.
Коментари