Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Синдромът на Рейно се характеризира с епизодично двустранно побледняване, последвано от посиняване и зачервяване на кожата на крайниците. Тези прояви се предизвикват от студови или емоционални въздействия. Разграничават се първичен, идиопатичен (с неизвестна причина) синдром на Рейно, който е известен още като болест на Рейно, и вторичен, свързан с различни заболявания, травми и интоксикации (отравяния).

Болестта на Рейно се среща в 3-4% от населението и преобладава при жени на възраст между 11 и 40 години. Засяга предимно пръстите на ръцете. Дълготрайната прогноза е добра, с отзвучаване на клиничните прояви в половината от болните след правилно лечение.

Синдромът на Рейно може да настъпи след употреба на определени медикаменти и при различни колагенози (болести на съединителната тъкан) като склеродермия, полимиозит, дерматомиозит, ревматоиден артрит, псориазис и други. При професии с вибрации като миньори, дървосекачи, полировачи, трактористи, багеристи, шивачи, машинописци и др.

Началото на клиничните прояви е в късна възраст, предимно при мъже, с болезнени асиметрични пристъпи и засилване на проявите при определено положение на крайниците.

Лечението е консервативно и е сравнително успешно, като изисква и комплексен подход с носене на свободни и топли дрехи, преустановяване на тютюнопушенето, ограничаване на работата с вибриращи инструменти, автогенен тренинг, биофитбек и подходящи медикаменти.