Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Заболяването темпорален артериит засяга сегментно големите и средните екстракраниални (извънчерепни) клонове на сънната артерия най-често при възрастни хора.
Предполага се автоимунен процес, който се проявява най-често след 60-годишна възраст. Клинично най-характерно е главоболието в областта на темпоралната (слепоочната) артерия. Главоболието е силно, пулсиращо, с остро начало, едностранно, понякога е и двустранно и може да продължи дълго дори до няколко месеца. Локално слепоочната артерия е силно болезнена при палпация (опипване). При засягане на очната артерия се появяват зрителни нарушения до пълна загуба на зрението. Понякога се съпровожда с болки в челюстта и другите стави и мускулите на тялото. Нерядко има хронична субфибрилна температура (37,5-38 градуса), отслабване на тегло, анорексия (отказ от храна) и нощни изпотявания, ускорена утайка на кръвта.
За уточняване на диагнозата понякога се направи биопсия с изследване на частичка от засегната артерия. Лечението е относително успешно, но понякога се налага дълготрайнна поддържаща терапия.
Коментари