Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Оплакванията от болки във врата и дясната ръка с разпространение към китката и последните два пръста насочват към цервикобрахиален радикулит, и лечението на това сравнително често заболяване е много успешно.
Плекситът е сравнително рядко и по-трудно лечимо заболяване. Брахиален плексит наричаме увреждането на раменния (брахиалния) плексус (сплетение), от който излизат периферните нерви, управляващи мускулите на ръката. Най-често е свързано с вирусни или други инфекции. При травми, лъчелечение, тумори е по-правилно да се нарича плексопатия, когато няма възпалителен характер и се уврежда повече от един нерв. Уврежданията на коренчетата, които образуват плексуса, се наричат радикулити, а на нервите, които произхождат от плексуса - неврити.
Диагнозата на плексита е сравнително лесна и е изненадващо, когато се употребява неточно за означаване на болки в ръката и във врата, защото клиничната картина е много характерна. Има съчетаване на някои от трите най-типични вида симптоми. Те са сетивни (болки, изтръпване, мравучкане, парене), двигателни (периферни вяли частични парези или пълни парализи на мускулите, инервирани (снабдявани с импулси) от съответните нерви на ръката) и най-вече вегетативно-трофични промени като хипотрофия, т.е. стопяване на мускулите, нарушена терморегулация, промени на цвета и вида на кожата в съответната област.
Лечението на плексита винаги е комплексно - с медикаменти, физиотерапия, рехабилитация, балнеолечение. То е и по-продължително и затова изисква търпение и настойчивост, но резултатите винаги са определено положителни.
Коментари