Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

При болките в кръста са ангажирани много структури и системи във и около гръбначния стълб, включително прешлени, съединителнотъканни връзки, нервни коренчета, кръвоносни съдове, междупрешленни ставички, хрущялни дискове, свързани в сложни взаимовръзки.

Увреждането на междупрешленните дискове води до образуването на дискова херния при частично или пълно разкъсване на фиброзния пръстен и излизане на пихтиестото ядро извън пределите на диска. Притиска се нервното коренче и предизвиква силна, до непоносима болка и контрактура на съседните мускули между прешлените с "блокаж" на движението в тази област. Това е абсолютно нормален рефлекс, за да се ограничат болезнените движения. Разрешаването на този конфликт с медикаменти и правилна физиотерапия води до изчезване на болката и излекуване.

Дисковият пролапс (частта от раздутия диск)за 3 до 6 месеца се прибира спонтанно или се резорбира (разнася), като се замества от съединителна тъкан, натрупват се калциеви йони и се излекува чрез образуване на шипове или костни мостове. При относително малка част - около 1% от болните с дискогенни лумбосакрални радикулити, се стига до необходимостта от оперативно лечение, но само при много големи дискови хернии, които са довели до т.нар. тазово-резервоарни смущения (изпускане по малка нужда, сексуални и др. проблеми).

Никога не бързайте с операция! Винаги има време да се опита консервативно лечение и на спокойствие да се обсъдят показанията и противопоказанията за евентуално оперативно лечение. Когато се направи операция на едно или на две нива, много често се налага нова операция след известно време на съседните нива, а всяка нова интервенция оставя определени сраствания и променя състоянието в тъканите независимо от методиката и от квалификацията на неврохирурга.