Отговаря проф. д-р Иван Цанев, консултант на в. "24 часа" по уши-нос-гърло от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Твърде често се среща тази комбинация между хроничен фарингит и вазомоторен ринит. Напоследък все по-често се приема въздействието на различни алергични причини върху фарингиалната лигавица. Могат да се свържат с повишена чувствителност към някои видове алергени или дразнещи продукти на външната среда - прах, студен въздух, силна слънчева светлина, газове, аерозоли, или вътрешни, предизвикващи дисбаланс на регулаторните функции в носните кухини и лигавицата на фаринкса.
Най-характерното за този тип хрема и фарингит са липсата на сезонност и клиничното отсъствие на свободни циркулиращи антитела в серума на пациентите, отрицателни кожни тестове за алергия, но с повишено ниво на имуноглобулин "Г". Типичните клинични прояви се характеризират с появата на множество залпови пристъпи на кихания, при някои пациенти достигащи до 20-30 за къс период от време, запушване на носа, изтичане на обилна водниста секреция и сърбеж във фаринкса и носа. Вазомоторният ринит се проявява във възрастта между 40 и 60 години, с което се различава от алергичния.
Лечението на вазомоторния ринит и фарингит е симптоматично, като особено внимание се отделя на превенцията с отстраняване на всички предполагаеми фактори на външната среда, коригиране на евентуалните хормонални проблеми, избягване на медикаменти, към които пациентът има алергия.
Медикаментозното лечение се концентрира главно по време на пристъпа с прилагането на различни препарати, съдържащи кортизон, които понижават отока на носната лигавица и киханията.
Коментари