Отговаря проф. д-р Иван Цанев, консултант на в. "24 часа" по уши-нос-гърло от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Това е едно от най-честите инфекциозни заболявания на носната лигавица. Няма човек, които поне един път да не е боледувал. Острата хрема е вирусно въздушно-капково заболяване, често е свързано с епидемичните грипни взривове, но може да се предизвика и от други видове вируси - коксаки, аденовируси и др.
Носната лигавица е съставена основно от респираторен епител с множество слузни жлези, които отделят един повърностен слой от защитен филм - мукос, който не позволява директното попадане на вируси и микроби върху епителните клетки. По този начин се изгражда естествената защита на носната и бронхиалната лигавица.
Причинителите на острата хрема се предават при кашляне, кихане и други контакти между болен и здрав.
Лечението се състои главно в предписване на симптоматични средства срещу главоболието, температурата, болките по тялото, капки за нос, които значително потискат отделянето на серозен секрет и свиват разширените кръвоносни съдове, витамини, много течности - до 3 литра дневно, и средства, усилващи локалната имунна защита.
Хремата най-често е вирусно заболяване и антибиотичните средства не оказват влияние върху него. Показано е антибиотичното лечение при пациенти със застрашаващи, начални или настъпили вече усложнения - отити, синузити, менигоенцефалити и др. В този случай най-ефективно е лечението след антибиотикограма и адекватно високи дози антибиотик, с което се намаляват рисковете от създаване на резистентни щамове и увеличаване продължителността на заболяването.
Коментари