Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Конгенитален (есенциален) страбизъм, или вродено кривогледство, се нарича отклонението на очите навътре при деца под 6-месечна възраст. За началото на кривогледството се съобщава от родителите, но в повечето случаи е трудно да се установи точният период.

При този страбизъм често е налице фамилна анамнеза за кривогледство, без да е доказана типична форма на унаследяване. Такива деца се развиват нормално, но при около 30% от тях покрай с кривогледството се установяват и други болести (хидроцефалия, церебрална пареза).

Кърмачетата отклоняват ту едното, ту другото око навътре, като ъгълът на отклонение е непостоянен. При задържане на отклонението на едното око може да се развие амблиопия. По-чести са и допълнителните вертикални отклонения. Може да има трептене на очите (нистагъм), което е признак на сериозно увреждане.

Трябва да се изследва рефракцията с капки и при по-изразено далекогледство се препоръчва носене на очила. В редки случаи се постига изправяне на очите от тях. По-често се налага операция. Тя трябва да се извърши рано (до 2-годишна възраст), за да се осигурят сливане на образите от двете очи (фузия) и развитие на бинокуларно зрение.

Отклонение на едното око навътре в кърмаческа възраст може да се дължи и на туморен процес в окото (вроден тумор на ретината, който е опасен за живота).

При изкривяване на окото на кърмаче е задължителен преглед от офталмолог, за да има точна диагноза и навременно лечение.