Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
За повишено кръвно налягане се приемат стойности над 140 (систолично) на 90 (диастолично). От това заболяване страдат 30-40% от населението в развитите страни, включително в България.
При офталмологично изследване може да се открият и проследяват настъпващите промени в очните съдове и тъкани, които съответстват до голяма степен на уврежданията в целия организъм.
В окото най-често страдат ретината, хориоидеата и зрителният нерв, като засягането може да настъпи остро или да се развие постепенно. Най-честото засягане на ретината при хронична хипертония е локално или общо свиване на артериалните съдове в нея. Може да се наблюдават и кръвоизливи в ретината. Опасни усложнения на високото кръвно налягане са остро настъпващи запушвания на артериални и венозни съдове, които могат да доведат до значително намаление на зрението и дори до слепота.
По-често се среща запушване на централната ретинна вена или на нейни клонове. Наблюдава се и при сравнително млади хора (45-55-годишни) с нелекувана и некомпенсирана хипертония (стойности над 160-180). Зрениетo намалява постепенно, а в очното дъно се виждат разширени и нагънати венозни съдове с хеморагии, които постепенно обхващат ретината и областта на макулата (централно зрение).
По-драматично протича острото запушване на централната ретинална артерия, при което има внезапна пълна загуба на зрението. Наблюдава се при болни в напреднала възраст.
Напоследък се описва синдром на хронична очна исхемия при болни с продължителна и нелекувана системна хипертония. При установено високо кръвно налягане е задължително да се провежда лечение за неговото регулиране и редовно проследяване на очните промени за предотвратяване на тежки усложнения, застрашаващи живота и зрението.
Коментари