Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Диабетната ретинопатия е най-честата причина за нелечима слепота между 20 и 60 г. Точната причина за увреждането на ретината при болни с диабет не е напълно известна. Приема се, че увреждането на кръвоносните съдове се дължи на продължителното въздействие на хипергликемията (повишена захар в кръвта).
Най-важното лечение при болни с диабетна ретинопатия е точното спазване на предписаната диета и назначеното лечение на диабета от ендокринолог. Рисков фактор за очно увреждане са значителните колебания в нивото на кръвната захар. Установено е, че пълният контрол на диабета и поддържането на нормални нива на кръвната захар намаляват значително риска от ретинопатията. Пълната компенсация на диабета забавя прогреса и на вече възникнала ретинопатия.
При болни с диабет, които имат и високо кръвно налягане, рискът от развитие на ретинопатия е по-висок. От друга страна, напредналата диабетна ретинопатия при такива болни е свързана с повишен риск от сърдечен инфаркт, мозъчен удар, увреждане на бъбреците и на крайниците.
Най-важното условие за предотвратяване на слепотата при болни с диабетна ретинопатия е редовното изследване при офталмолог най-малко 1 път годишно дори при липса на нови оплаквания. Намалението на зрението е много късен симптом на това заболяване и тогава възможностите за въздействие са силно ограничени. Единственото лечение при развита диабетна ретинопатия е лазерната коагулация на ретината, с което може да се запази зрението и да не се допуснат по-тежки усложнения (като вътреочни кръвоизливи и отлепване на ретината). Лазерното лечение дава по-добри резултати, когато се извършва в начален стадий на съдовите увреждания.
В напреднали стадии на усложнена диабетна ретинопатия се налагат операции (витректомия, почистване на мембрани), при които невинаги се постига задоволителен резултат.
При рязко намаление на зрението поради кръвоизлив възможностите за консервативно лечение са ограничени и операцията не трябва да се отлага. Настъпването на вторична глаукома също е късно усложнение, при което възможностите за лечение са ограничени.
При диабет може да се развие и перде (катаракта). Операция се препоръчва в по-ранен стадий на помътняването на лещата, за да може да се контролира състоянието на ретината и да се провежда необходимото лазерно лечение.
Освен описаните средства за запазване на зрението при болни с диабетна ретинопатия се търсят нови възможности за лечение на диабета. Присаждане на панкреас и панкреасни клетки се прави в САЩ и някои страни в Европа в редки случаи. Присаждане на панкреас заради очните изменения само по себе си не е извършвано досега.
Коментари