Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Туберкулозата е инфекциозно заболяване, което се причинява от вид бактерия (туберкулозен бацил). Честотата на заболяването в миналото е била много висока. През последните няколко десетилетия тази инфекция се смяташе за сравнително рядка, но напоследък случаите на туберкулоза отново зачестяват. Заболяването засяга не само белите дробове, а целия организъм - бъбреци, кожа, лимфни възли, очи.

Очната туберкулоза може да се развие и прояви дори без да има оплаквания от страна на други органи и системи. Болестта се дължи на попадане на туберкулозните бактерии в очите по кръвен път (чрез кръвта) от старо огнище някъде в организма (най-често в белите дробове). Срещу причинителите се развиват защитни имунни реакции и реакции на свръхчувствителност, които допълнително увреждат очните тъкани. Проявите на очната туберкулоза са изключително разнообразни - могат да се засегнат всички структури на окото и заболяването да протече като възпаление на роговицата - кератит, на склерата - склерит, на зрителния нерв, вътреочно възпаление - увеит. Пациентите могат да имат зачервяване на едното или двете очи, сълзене, болка, дразнене от светлина, както и намаление на зрението. Инфекцията може да доведе до различни усложнения - перде, глаукома, отлепване на ретината и др.

След поставяне на диагнозата очна туберкулоза лечението трябва да се провежда съвместно с фтизиатър. Лечението на туберкулозата на окото се извършва със специална група туберкулостатични средства - тубоцин, римицид, стрептомицин, етамбутол. Лекарствата се назначават в комбинации и се приемат дълго време (минимум 6-12 месеца). При развитие на усложнения се включват допълнителни лекарства, като може да се наложи и оперативно лечение (глаукома, перде и др.). След насищането на организма с противотуберкулозни средства в лечебната схема се включват и стероиди (мощни противовъзпалителни средства).

Необходими са чести контролни прегледи на болните с очна туберкулоза, защото инфекцията има склонност към рецидиви (повторни пристъпи).