Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
През пролетта и лятото у нас се появяват епидемии от "зачервено око", които могат да се разпространят из цялата страна.
Епидемичните конюнктивити най-често се дължат на вирусна инфекция. Най-тежко протича така нареченият епидемичен кератоконюнктивит (ЕКК), който се причинява от различни щамове на аденовируси. Заболяването се проявява предимно в летния сезон, когато се развиват големи епидемии, обхващащи повече деца и лица на средна възраст. При първата епидемия у нас (лятото на 1972 г.) инфекцията се разви сред "девствено" население (липса на лица с имунитет) и преболедуваха стотици хиляди жители в страната, включително в болнични заведения, училища, работни колективи, семейно-приятелски групи и др. Ендемични области са Европа и Северна Америка, както и страни в Африка и Азия (Япония), където се развиват периодични епидемии. Поради създаване на имунитет към аденовируса (с продължителност около 10 години) съществува известна цикличност в появата на епидемии.
Пренасянето на вируса става чрез директен или индиректен контакт със заразени лица. В населени места с епидемия от ЕКК заразяването се разпространява в училища, учреждения, предприятия, както и в лечебни заведения. Често инфекцията се предава чрез очните кабинети и отделения - от лекари и медицински сестри при прегледи, манипулации и операции. Заразяването става чрез докосване на клепачите с пръсти и/или с медицински инструменти (тонометри, биомикроскопи, пробни рамки), замърсени от сълзи или секрет от болни, при плуване във водни басейни, както и при битов и сексуален контакт. Инкубационният период на заболяването е сравнително дълъг (10-14 дни) и болните често не могат да си спомнят кога, къде и как са се заразили. За диагностициране обикновено са достатъчни типичните клинични данни:
- внезапно начало със значително зачервяване и оток на клепачите и конюнктивата;
- чувство за "напрашено" око, "чуждо тяло" в окото, дразнене и дори лека болезненост, придружени с обилно сълзотечение;
- възможно е да бъдат леко увеличени предушните лимфни възли, които са слабо болезнени при натиск.
При деца и младежи тези прояви са по-леки, но са съчетани с повишаване на температурата и болки в гърлото. Острите симптоми намаляват до 10-ия ден, когато настъпва засягане на роговицата с леко увреждане на зрението.
Как да предпазим себе си и близките си от заразяване? Най-важното е да се помни, че е опасно да се докосват очите, преди ръцете да са грижливо измити със сапун. Особено трябва да се внимава, ако сте се ръкували с човек със зачервени очи с описаните симптоми. Препоръчва се спазване на строга лична хигиена (индивидуални кърпи, спално бельо, прибори за хранене и т.н.) в семейството, в детските градини, училищата и работното място.
Епидемичният кератоконюнктивит се нарича още "грип на окото" поради бързото си разпространение и високата степен на заразност. За разлика обаче от грипните епидемии, които се развиват през зимния период, ЕКК се активира през летните месеци.
Коментари