Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Защо снижението (депресията) на SТ сегмента на електрокардиограмата (ЕКГ) безпокои лекарите? Защото тя е типичен белег за исхемична (коронарна) болест на сърцето.
Проучванията на групи болни с изолирана SТ депресия на ЕКГ и остър коронарен синдром показват, че се стига до сърдечен инфаркт при 54% от тези случаи.
Най-голямо внимание и активно поведение изискват пациентите с SТ депресия и в напреднала възраст, с доказана многоклонова коронарна болест и слабо сърце.
Наред с този сериозен проблем снижението на SТ сегмента може да бъде израз на съвсем нормално състояние на сърцето (например хоризонтална депресия) или на незначим пролапс на митралната клапа. Различни заболявания, които изменят сърдечния мускул (например артериална хипертония), могат да покажат такива изменения в електрокардиограмата.
С този отделен елемент на едно изолирано изследване, каквото е електрокардиограмата, не е редно и не може да се прави заключение за предполагаемото заболяване.
Изискват се клиничен опит, динамично наблюдение и много допълнителни неинвазивни и инвазивни методи на диагностика. По тази причина лекарят не е задължен да коментира със или пред пациента детайли в електрокардиограмата или други изследвания. Това може да доведе до психотравми и собствени заключения на болния. Пациентът има право обаче да обсъжда със специалиста кардиолог своето състояние и диагноза, да получи подробно обяснение за начините и перспективите на лечение, както и рисковете, които се поемат.
Коментари