Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Известно е, че сърдечният инфаркт е заболяване, което се дължи на атеросклерозата на артериите на сърцето (коронарни артерии). Основните рискови фактори, влияещи за развитието на този процес, са артериалната хипертония (високо кръвно налягане), повишеният холестерол и дисбаланс на неговите съставки, тютюнопушенето, захарният диабет, затлъстяването, наследственост, възраст и др.

По тази тема съществува много информация. Не всички обаче знаят, че при малка част от болните, прекарали сърдечен инфаркт, не са намерени посочените рискови фактори. При тези хора са установени най-различни, но не атеросклерозни причини за инфаркта. Така например коронарните артерии могат да се запушат от емболи, които са попаднали в тях от други места в организма, в които има някакъв болестен процес. Най-често това са ендокардити (възпаление на клапите на сърцето), тромби в кухините на сърцето, при ракови заболявания, калциеви частички при операции и манипулации в сърцето, в зони, където има калций.

Сърдечен инфаркт се получава при катастрофи и други гръдни травми. Възпалителните заболявания на съдовете и в частност на коронарните артерии са изучавани и поради това, че често предизвикват такива инциденти - болестта на Такаясу, синдром на Кавазаки, лупус, ревматоиден артрит и др. В практиката съм срещал нерядко инфаркти след лъчетерапия на туморни заболявания. Вродени аномалии на артериите могат да доведат до инциденти. Голяма е групата на несърдечните заболявания, които са в основата на сърдечния удар. Особено трудно предвидими и лечими са заболяванията на кръвта (хематологични заболявания). Те предизвикват най-често тромбоза на коронарния съд.

Тъй като много от тези и от други заболявания са генетични, в такива семейства се препоръчва предварителна медико-генетична консултация при специалист. Типичен пример за това е болестта на Лайден.

Употребата на токсични вещества също може да предизвика това сърдечно страдание. Всъщност около 6% от всички болни със сърдечен инфаркт при контрастно изследване на коронарните артерии - коронарография, нямат изменения по тях. Това само потвърждава голямото разнообразие от причини на това тежко, инвалидизиращо и понякога смъртоносно заболяване. Всеки болен, прекарал инфаркт, трябва да знае причината за него и да се консултира със своя кардиолог за по-нататъшното си поведение.