Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Най-важните симптоми, характеризиращи заболяванията на жлъчния мехур и жлъчните пътища, са болките в горната част на корема, по средата или към дясното подребрие със или без излъчване към дясното рамо, гърба или зад гръдната кост. Те се изострят в течение на няколко дни (1-3), придружени с гадене, понякога повръщане, непоносимост към мазнини и дори жълтеница.

Жлъчната колика настъпва винаги след грешка в диетата и може да бъде изключително силна. Тя ту се усилва, ту отслабва и преминава след употреба на обезболяващи след продължително време. Независимо че при инфаркта болката се различава както по характеристика, така и по продължителност, грешките могат да възникнат от факта, че тя се придружава с изпотяване, гадене и повръщане.

Най-големи трудности в отличаването на жлъчната колика от острия сърдечен инфаркт се явяват, когато поради повдигане на диафрагмата при затлъстели хора болката от жлъчните пътища се излъчва зад гръдната кост. Такива хора попадат често в интензивните кардиологични отделения. Първо задължение на лекаря в този случай е да направи електрокардиограма, която показва наличието на остър инфаркт. Даже при липса на такъв болният остава под наблюдение и допълнителни изследвания до поставяне на диагноза.

Ехографията на коремни органи ще открие наличието на камъни и изменения в жлъчния мехур и жлъчните пътища, а лабораторните кръвни изследвания ще потвърдят или отхвърлят диагнозата сърдечен инфаркт.