Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Изследването на холестерола в кръвта се извършва във всяка клинична лаборатория в държавни или частни здравни заведения. Изискването е пациентът да е гладен и да не е приемал храна последните 12 часа. За получаване на реален резултат е от значение да не е пил алкохол и да не е ял прекалено мазни храни предишните 1-2 дни.
Изследването на общия холестерол не е достатъчно да се прецени рискът от сърдечносъдови заболявания и затова трябва да се изследват неговите съставки: HDL - "добър" холестерол, и LDL - "лош" холестерол, и триглицеридите. На изследване подлежат дори деца на 12-19 години с рискови семейства със сърдечносъдови заболявания и повишен холестерол във фамилията. При тях може да се изследва наследственото предаване на отклоненията в холестероловата обмяна.
Това става в специализираните лаборатории на университетските клиники в София и страната. На изследване подлежат следните рискови групи пациенти: мъже над 45 години, жени над 55 години или с преждевременна менопауза, фамилно обременени за сърдечносъдови заболявания, пушачи, хора с високо кръвно налягане, HDL холестерол под 35 mg/dl, диабетици и сърдечно болни. Назначаването и контролът на изследванията на холестерола и неговите съставки става в тясна връзка между личния лекар, кардиолога и липидолозите в специализираните лаборатории.
Повишеният холестерол в кръвта е основен рисков фактор за развитието на исхемична болест на сърцето и сърдечен инфаркт. При болни с вече установено заболяване на коронарните артерии е необходимо поне два пъти годишно да се направи холестеролов профил. Той включва най-малко изследване на общия холестерол, тригилицеридите, HDL (високоплътностен) - "добър" холестерол и LDL (нископлътностен) - "лош" холестерол в кръвта. Целта на лечението (с диета и медикаменти) на тези болни е да се поддържа нивото на общия холесетрол под 5,0 ммол/л и LDL под 2,6 ммол/л, защото тези две съставки са решаващи за развитието на заболяването. Тези стойности могат да бъдат малко по-високи при здрави пациенти с други рискови фактори, съответно общ холестерол до 5,2 ммол/л, LDL -до 3,4 ммол/л.
Всички получени резултати от кръвните изследвания трябва да се обсъждат с вашия кардиолог или в специализираните центрове по липидология и да се назначи подходящо лечение. Дилатацията (разширение на коронарен съд с балон), дори когато е поставена специална мрежичка (стент), не може да ви предпази от запушване или стеснение на съда, ако поддържате високо ниво на холестерола, високо кръвно налягане и пушите цигари. Тогава рискът да получите нов инфаркт е около 45-50% . Само непрекъснатият лекарски контрол и стриктният режим могат да ви помогнат за нормален живот.
Коментари