Отговаря д-р Антоанета Томова, консултант на в. "24 часа" по онкология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Потенето при онкоболните е стресиращ симптом, който може да влоши качеството им на живот, да намали социалните им контакти или да наруши всекидневните им занимания.

Може да бъде генерализирано потене - на цялото тяло, или на отделни негови части - рамене, ръце, крака, лице.

Генерализираното потене може да бъде изява на заболяване - хематологична неоплазия, лимфом на Ходчкин, миело-пролиферативни заболявания на ендокринно нарушение, диабет, феохромоцитом или карциноиден синдром.

Актуалната честота на потенето при онкоболните не е известна. Тя зависи от вида на тумора и стадия. При болни с напреднало заболяване от потене, предимно нощем, се оплакват 14-28%.

Потене, понякога свързано с топли вълни, е обезпокояващ симптом при 12-14% от болните с рак на гърдата. Повече от 50% от болните с рак на простатата имат подобни оплаквания по време на хормоналното лечение.

Лечението зависи от първопричината за потенето и цели потискането му. Понякога част от лекарствата, използвани за симптоматично лечение - например опиатите, могат да предизвикат потене. Последното може да се потисне с нестероидни противовъзпалителни лекарства. За всеки конкретен случай е необходима консултация с онколог палиатор.