Отговаря проф. Мира Кожухарова от Центъра по заразни и паразитни болести. Тя е национален консултант по заразни болести. Дава отговори на читателски въпроси в приложението "Докторе, кажи!" на в. "24 часа" от създаването му през 2001 г.
Със сифилис заразява само човек. Най-опасни са болни в първи и втори стадий, които имат типичните клинични признаци - твърд шанкър при първия стадий и обриви по кожата и лигавиците, характерни за втория стадий.
В над 90% от случаите заразяването става чрез пряк контакт със съдържащата спирохети течност, която се отделя от видимите или невидимите язви по кожата и лигавиците на болния. Половото предаване е най-типично, защото в най-заразния период клиничните прояви са в гениталиите. А също защото при половия акт целостта на кожата и лигавиците лесно се нарушава и причинителят прониква.
Другата възможност за заразяване е извънполова. Например през лигавицата на устата при целувка, ухапване и др. Описани са и случаи на първични прояви на болестта по кожата на ръцете на медици след преглед на болни от сифилис. Възможно е предаване на инфекцията и при кръвопреливане (ако дарителят на кръвта е в ранен стадий). При заразяване на бременна има голям риск бебето да развие вроден сифилис.
Непрякото предаване на инфекцията - т.е. не чрез контакт с болния, а от предмети, използвани от него, е възможно, но се случва крайно рядко.
В миналото са съобщавани случаи на битово заразяване с предмети, които малко преди това са били в контакт с лигавицата на устата на болни (четка за зъби, прибори за хранене, чаши, стомни, цигари и др.).
Тук трябва да се има предвид едно обстоятелство - спирохетата е неустойчива извън човешкия организъм. Тя загива много бързо на топлина, светлина и изсушаване. Чувствителна е към дезинфектанти, високи температури и дори измиването с топла вода и сапун я убива.
По тези причини спазването на хигиена в заведенията за обществено хранене е достатъчно ефективна предпазна мярка и срещу сифилиса.
Коментари