Отговаря проф. Мира Кожухарова от Центъра по заразни и паразитни болести. Тя е национален консултант по заразни болести. Дава отговори на читателски въпроси в приложението "Докторе, кажи!" на в. "24 часа" от създаването му през 2001 г.

Маларията е широко разпространена болест. Среща се в над 100 страни с тропически и субтропически климат в северната част на Латинска Америка, Екваториална и Южна Африка, в Индия и Пакистан, Индокитай, Индонезия, Филипините, Нова Гвинея и др.

Точният списък на страните, в които има малария, се обновява всяка година от Световната здравна организация и се публикува в печатните и интернет изданията й.

Маларията е сериозен медицински проблем не само за хората, които живеят в тези страни. Всяка година до 30 000 души, завръщащи се в своята държава след пътуване в ендемични региони, се разболяват от малария.

Болестта се причинява от 4 вида малки паразити, наречени плазмодии. Те се пренасят от няколко вида комари при кръвосмучене.

Инкубационният период е 7 или повече дни. Болестта най-често се развива в между 7-ия ден и 3-ия месец след заразяването. Всеки, който е посетил страна с малария, трябва да е нащрек в този период. При неразположение и вдигане на температура незабавно да търси специалист по паразитни болести и да се изследва.

При най-тежката форма на малария има втрисане, главоболие, мускулни болки, отпадналост, повръщане, диария. Бързата диагноза и започването на лечение са от голямо значение дори за живота на болния. Най-опасна е маларията за бременни, малки деца и старци.

Предпазването предполага на първо място консултация със специалист още преди да се предприеме пътуване в заразен регион. Заминаващият трябва да бъде информиран за клиничните прояви, начините за предпазване от комари и възможностите за химиопрофилактика с антималарийни препарати.