Най-старият тумор в света бе открит на човешки скелет отпреди 1,7 милиона години, съобщи в. "Дейли телеграф". Находката на британски и южноафрикански учени оборва теорията, че ракът е болест на модерното общество и се дължи предимно на лошата храна и вредните навици.

Досега най-старата находка на човешко тяло със следи от рак по него бе от около 3000 г. пр. Хр.

Намерената край Йоханесбург кост подсилва теорията, че ракът е болест с дълга еволюционна история и че се причинява от фактори, които са извън човешкия контрол. Костта е от пръст на човешки крак и има изпъкналост откъм вътрешната страна. Нормално тази кост е права и при сравнение с биопсии на същата кост на днешни болни от рак е доказано, че това е злокачествен тумор на костта. Установено е също, че този тумор не е бил пряка причина за настъпилата смърт. Но злокачественото образувание е влошило дотолкова подвижността на човека, че той е станал жертва на саблезъб тигър.

Праисторическият рак е определен като остеосарком - агресивна форма на рак на костите, която в днешно време поразява по-млади хора и бързо ги убива, ако не бъде лекувана.

Друго откритие на археолозите от екипа е на доброкачествен тумор на гръбнака на дете отпреди 2 милиона години. Тази находка също е рекордно стара. Досега най-старият доброкачествен тумор е на човешко ребро отпреди 120 000 години, открито в Холандия.

Според учените е изключителна рядкост дете да има тумор на гърба. Ето защо находката оборва и теорията, че днешните хора развиват рак, тъй като живеят много по-дълго от предците си.